جدا کردن فرزندتان از تخت به هنگام صبح

آیا شما نیز در جدا کردن فرزندتان از تخت به هنگام صبح و رفتن به مدرسه، مشکل دارید؟

 

 

آیا شما نیز در جدا کردن فرزندتان از تخت به هنگام صبح و رفتن به مدرسه، مشکل دارید؟ اگر چنین است، به نکات زیر توجه کنید:

·      با نوجوان خود در مورد مشکلاتی که در مورد خواب دارد، صحبت کنید. با او در مورد چیزهایی که نگرانش می کنند حرف بزنید. این کار به آن ها کمک می کند بتوانند یک جمع بندی از مشکلاتشان داشته باشند و در نتیجه بهتر بخوابند. 

·      در مورد مزیت ها و اهمیت خوابِ خوب با نوجوان خود صحبت کنید. پژوهش ها ثابت کرده اند که خواب خوب تاثیر مثبتی بر روی حافظه و عملکرد نوجوانان دارد. توصیه می شود نوجوانان حداقل ۸ تا ۹ ساعت در طول شب بخوابند.

·       ورزش منظم خوابِ خوب را برای نوجوان شما به ارمغان می آورد. نوجوانان حداقل ۱ ساعت در روز باید فعالیت های بدنی داشته باشند. این فعالیت ها می توانند شامل قدم زدن و دویدن باشند.

·      بهتر است نوجوان شما میزان مصرف کافئین را کاهش دهد. مصرف زیاد کافئین، که در قهوه، چای و نوشابه موجود است، مانع از این می شود که نوجوان شما به خواب رود و خواب عمیقی داشته باشد.

·      خوردن زیاد و حتی کم قبل از رفتن به رختخواب می تواند مانع از خوابیدن شود و دلیلش این است که معده یا بسیار پُر است و یا بسیار خالی است. این مساله می تواند موجب ناراحتی نوجوان در طول شب شود.

·      به نوجوان خود توصیه کنید که برنامه ی روتین و منظمی برای خوابیدن داشته باشد. اینکه فعالیت های یکسانی را با ترتیب یکسان یک تا دو ساعت قبل از به خواب رفتن داشته باشد. این کار به او کمک خواهد کرد که راحت تر برای خوابیدن آماده شود.

·      اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما محیط خواب مناسب و راحتی دارد. اتاق خوابِ خوب باید تاریک، خنک، آرام و راحت باشد.  خوب است که پرده های ضخیم در اتاق خواب نصب شوند تا طلوع خورشید به هنگام صبح چشم را اذیت نکند. همچنین نوجوانان باید تخت و تُشک راحت داشته باشند.

·
استفاده از موبایل، تبلت، تلویزیون و کامپیوتر در اتاق خواب را محدود کنید زیرا نوری که از این دستگاه ها ساطع می شوند در خواب اختلال ایجاد می کنند.

·       به خاطر داشته باشید که عاداتی که در نوجوانان شکل می گیرند اغلب در طول زندگیشان با آن ها می ماند. در نتیجه، اطمینان حاصل کنید که آن ها الگوهای خوب و درست خواب را فرا گرفته اند که در تمام عمرشان همراهشان خواهد بود.

کاور پروفایل دکتر فرحناز کیان ارثی

ارســال دیــدگــاه