از آنتی بیوتیک ها چه میدانید؟

آیا مصرف آنتی بیوتیک ها برای سرماخوردگی های کوچک کار درستی است؟ مصرف نادرست آنتی بیوتیک چه آسیب هایی در پی دارد؟ اینها نکاتی است که اگر به آنها توجه نکنیم در دراز مدت ممکن است دچار مشکلات جدی شویم…

آیا مصرف آنتی بیوتیک ها روده را دچار مشکل می کند؟
این اثر ناخواسته که همیشه بعد از مصرف آنتی بیوتیک ها بروز می کند، به دلیل سازوکار عملکرد این داروها است. در واقع آنتی بیوتیک ها به تمام باکتری های بدن که شامل باکتری های خوب روده نیز می شود، حمله می کنند. بنابراین آنها را نیز از بین برده و در عملکرد روده ها اختلال ایجاد می کنند.
بخصوص زمانی که میزان آنتی بیوتیک های تجویزی زیاد باشد، تاثیر آن روی این باکتری های مفید نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه مشکلاتی مانند اسهال، دل درد و حالت تهوع بروز می کند. به همین دلیل توصیه می شود که آنتی بیوتیک ها را بین غذا مصرف کنید و بعد از مصرف نیز دراز نکشید. در حین مصرف آنتی بیوتیک ها میزان زیادی آب بنوشید.

آیا آنتی بیوتیک ها و خستگی باهم ارتباط دارند؟
خیر. داروهای آنتی بیوتیک باعث ایجاد خستگی نمی شوند. درست است که هر بار که آنتی بیوتیک مصرف می کنید احساس خستگی بیشتری دارید، اما این احساس ناشی از انرژی است که سیستم ایمنی برای مقابله با بیماری و عفونت مصرف می کند. این داروها به بدن کمک می کنند تا زودتر به احیای خود بپردازند.

آیا مصرف آنتی بیوتیک ها باعث بروز اسهال می شود؟
بدون شک با تمام شدن مصرف داروها، وضعیت به حالت اول باز می گردد. اما گاهی تخریب فلور طبیعی روده (باکتری های مفید روده) باعث می شود که باکتری های بیماری زا در روده تکثیر شده و باعث بروز مشکلاتی شوند. این مشکلات با مصرف آنتی بیوتیک ها رایج هستند، اما اگر حاد باشد باعث ایجاد دل دردهای شدید می شود. اگر احساس می کنید با مصرف آنتی بیوتیک وضعیت مزاجی تان بیش از حد بهم ریخته است، پزشک را در جریان مشکل قرار دهید.
آیا می توان عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها را کاهش داد؟
برای پیشگیری از عوارض جانبی آنتی بیوتیک ها که مربوط به نابودی باکتری های خوب می شود، مهم ترین کار این است که این داروها را در دوره مناسبی مصرف کنید. به این معنی که دوره مصرف داروها باید به اندازه ای طولانی باشد که باکتری های بیماری زا را نابود کند، اما در عین حال باید به قدری کوتاه باشد که آسیبی به باکتری های خوب نزند. به عقیده متخصصان بهتر است طول مدت زمان مصرف داروهای آنتی بیوتیک کوتاه باشد.

چرا آنتی بیوتیک ها باعث ایجاد بیماری های قارچی(میکوز) می شوند؟
آنتی بیوتیک ها نه تنها به باکتری های خوب روده حمله می کنند، بلکه تمام باکتری های مفید بدن را نیز مورد هجوم قرار می دهند. در نتیجه روی پوست و در سطح مخاط نیز تاثیر دارند. مخمرهایی که تحت تاثیر آنتی بیوتیک ها قرار می گیرند، در نقاطی که از باکتری ها خالی است تکثیر شده و شروع به رشد می کنند. به این ترتیب مشکلات قارچی نیز بروز می کند.

آیا آنتی بیوتیک ها باعث بروز آلرژی می شوند؟
برخی آنتی بیوتیک ها باعث بروز حساسیت های جدی هستند. این مسئله در خصوص پنی سیلین و سولفامیدها دیده می شود. خارش های ناشی از کهیر بلافاصله یا چند روز بعد از مصرف این داروها بروز می کنند.
دوره مصرف داروها باید به اندازه ای طولانی باشد که باکتری های بیماری زا را نابود کند، اما در عین حال باید به قدری کوتاه باشد که آسیبی به باکتری های خوب نزند

واکنش های پوستی ۳۰ درصد عوارض جانبی ناشی از مصرف آنتی بیوتیک ها را تشکیل می دهند. باید گفت که پنی سیلین توسط برخی پزشکان به وفور تجویز می شود. البته تمام واکنش های پوستی ناشی از واکنش های آلرژیک نیستند. بهتر است قبل از تزریق پنی سیلین حتما تست انجام شود. در صورت بروز واکنش های پوستی حتما پزشک را در جریان قرار دهید. اگر لازم باشد پزشک حتما راه درمانی دیگری پیدا خواهد کرد.

آیا پروبیوتیک ها برای مقابله با عوارض آنتی بیوتیک ها موثر هستند؟
مصرف پروبیوتیک ها به تثبیت فلور روده کمک کرده و عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک ها را کاهش می دهند. موثرترین این ترکیبات مربوط به خانواده لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریوم می شود. این ترکیبات در ماست و شیر تخمیر شده وجود دارند و در زمان مصرف آنتی بیوتیک ها توصیه می شوند. توصیه می شود از مصرف محصولات لبنی حاوی پروبیوتیک ها غافل نشوید. در صورت بروز اسهال حتما روزانه به میزان بیشتری آب بنوشید تا بدن تان دفع مایعات را جبران کند.

ارســال دیــدگــاه