اندوکاردیت چه خطراتی دارد؟

 

اندوکاردیت

اندوکاردیت چه خطراتی دارد؟

بدون درمان و حذف ارگانیسم عفونت زا،اندوکاردیت معمولا کشنده خواهد بود. از آنجا که این بیماری معمولا در افراد مبتلا به بیماری قلبی ایجاد می شود، پیامد های ناشی از آن تا حد زیادی به بروز یا عدم بروز عوارض بستگی دارد.

حتی در صورت درمان کامل عفونت باکتریایی باز هم این احتمال وجود دارد که به علت صدمه دریچه قلب ناشی از عفونت، علایم قلبی شما همچنان ادامه یابد. خطر شایع تر اندوکاردیت، تجمع انبوهی از باکتری ها و بقایای سلولی (جوانه ها) در قلب و در محل عفونت است. این جوانه ها ممکن است جدا شده و عروق خونی جای دیگری از بدن را مسدود کنند و مشکلات گوناگونی مانند سکته یا دیگر صدمات را به اعضا وارد کنند.

اندوکاردیت، محافطت و پیشگیری

آنتی بیوتیک ها با کشتن یا کنترل باکتری ها، از بروز اندوکاردیت پیشگیری می کنند. مصرف، انتی بیوتیک ها قبل و پس از برخی از اعمال طبی و دندانی توصیه می شود. حین این اعمال، باکتری ها می توانند وارد جریان خون شده، به قلب سفر کرده و در آنجا عقونت ایجاد کنند.

چه کسانی در معرض این خطر هستند؟

حالت های زیر، شما را در معرض خطر بیشتر ابتلا به اندوکاردیت قرار می دهد:

دریچه های قلب آسیب دیده از تب روماتیسمی

نقایص مادر زادی قلب یا دریچه های قلب

دارندگان دریچه قلب مصنوعی

ضخیم شدگی عضله قلب (کاردیومیوپاتی ضخیم شونده)

سابقه اندوکاردیت قلبی

در چه نوع اعمالی، این خطر بیشتر است؟

اعمالی که افراد مستعد را در خطر اندوکاردیت قرار می دهند عبارتند از:

هر عملی روی دهان و حلق که موجب خونریزی شود

جرم گیری تخصصی دندان

اعمال جراحی مثانه

برداشتن پروستات

اعمالی که بر روی اعضای تناسلی زنان انجام می شود

اعمال جراحی دستگاه گوارش از قبیل برداشتن کیسه صفرا، هموروئید (بواسیر)، پولیپ یا جراحی روده بزرگ

مصرف آنتی بیوتیک ها قبل از دیگر انواع جراحی ها، حتی اعمال غیرطبی از قبیل سوراخ کردن بدن و خالکوبی نیز سفارش می شوند. در صورتی که به عفونت پوست یا ریه دچار شوید نیز پزشک آنتی بیوتیک را تجویز خواهد کرد.

• چه باید بکنیم؟

اگر در معرض خطر اندوکاردیت هستید، بسیار مهم است که پزشک، دندان پزشک یا پرسنل درمانی را از این موضوع آگاه سازید. به این منظور بسیاری از افراد همواره کارتی را که نشان دهنده این موضوع است با خود حمل می کنند.

در کل شما می توانید با مراقبت صحیح از خود و اجتناب از ابتلا به عفونا در پیشگیری از اندوکاردیت به خود کمک کنید. به ویژه مراقب دندان ها و لثه ها باشید چون دهان شما می تواند منبع میکروب باشد. همیشه از نخ دندان استفاده کرده وندان و لثه ها را مسواک بزنید و به طور منظم با مراجعه به دندانپزشک، دندان های خود را بررسی کنید.

درمان

علی رغم وجود انتی بیوتیک های جدید و پرقدرت، گاهی درمان اندوکاردیت، سخت و نتایج آن نامشخص است. به علاوه، بسیاری از انواع باکتری ها به آنتی بیوتیک ها مقاوم شده اند، بنابراین پیشگیری هنوز بهترین درمان است.

منبع: کتاب جامع سلامت خانواده، جلد دوم

ارســال دیــدگــاه