انواع فشارسنج

انواع فشارسنج

همه انواع فشارسنج ها مانندهم نیستند. استفاد از بعضی راحت تر است. برخی دیگر قابل اطمینان تر هستند و بعضی از آن ها غیر دقیق و پول دور ریز هستند.

فشارسنج فنری

فشار سنج فنری (فشار سنج فاقد مایع) بر روی بازوی شما بسته می شود و دارای صفحه گردی است که با یک ابزار اندازه گیری فنری فعال می شود. هر درجه صفحه نمایش به اندازه یک میلی متر جیوه (mmHg) است و با کمک یک سوزن متحرک، فشار نشان داده می شود. این نوع فشار سنج بیشتر توسط پزشکان و پرستاران استفاده می شود.

فشار سنج فنری معمولا ارزان و انتقال آن راحت است. بعضی از این دستگاه ها را برای مشاهده بهتر، خیلی بزرگ می سازند و بعضی انواع دیگر برای استفاده راحت تر یک گوشی پزشکی نیز دارد.

  • اگر شما مشکل شنیداری دارید یا دست هایتان مهارت کافی را ندارد، بهتر است از این فشارسنج های فنری متداول استفاده نکنید، چون برای به کار بردن این نوع فشار سنج، باید با گوشی پزشکی گوش کرده و همزمان با یک تلمبه، هوا را پمپ کنید.

 

فشارسنج های الکترونیکی

فشارسنج الکترونیکی(دیجیتالی) محبوب ترین و راحت ترین نوع فشار سنج ها و در عین حال گران ترین آن ها هستند. با وجود این قیمت آن ها در حال نزول است.

هنگام استفاده از این فشار سنج معمولا تنها لازم است دو کار را انجام دهید؛ بازوبند را روی بازو قرار داده و سپس یک دکمه را فشار دهید. بازوبند خود به خود با هوا باد شده و سپس به آرامی خالی میشود. برخلاف انواع فنری، این فشار سنج های الکترونیکی، حرکت سرخرگ را ثبت می کنند نه صدای آن را. میزان فشارخون شما به صورت یک عدد بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود.

  • اگر ضربان قلب شما نامنظم است، قبل از خرید این نوع فشارسنج با پزشک خود مشورت کنید. چون در این حالت ممکن است فشار سنج میزان فشارخون را به دقت نشان ندهد.

 

فشارسنج مچی یا انگشتی

بعضی از انواع فشار سنج به جای بازو، فشارخون مچ یا انگشت را اندازه گیری میکند. این نوع فشار سنج، کوچک تر و کار کردن با آن راحت تر است اما دقت چندانی ندارد.

  • از نوع انگشتی استفاده نکنید، چون غیردقیق هستند.

انواع مچی نسبتا دقیق اند البته به شرط آنکه هنگام اندازه گیری فشار، مطمئن باشد که مچ در سطح قلب قرار گرفته است. تایید دقت فشار سنج های مچی دشوارتر است.

منبع: کتاب جامع سلامت خانواده، جلد دوم

ارســال دیــدگــاه