تب روماتیسمی

تب روماتیسمی

تب روماتیسمی

تب روماتیسمی یک بیماری التهابی بوده که می تواند به عنوان یک گلودرد و یا یک تب خال در بدن انسان بروز دهد. تب روماتیسمی یکی از شایع ترین تب ها در بین کودکان ۵ تا ۱۵ ساله است. البته ممکن است که این تب در جوانان نیز رخ دهد. این تب در صورت درمان نشدن باعث بروز بیماری های اکتسابی قلب، و سبب آسیب های جدی و دائمی به قلب و دریچه های قلبی می شود. شما با دیدن علائم زیر برای پیشگیری از بروز آسیب های جدی تر، باید سریعا به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علائم تب روماتیسمی

این بیماری علائم متفاوتی می تواند داشته باشد. ممکن است فرزند شما یک یا چند مورد از علائم را همزمان داشته باشد و یا ممکن است این علائم در طول بیماری تغییر کنند. تب روماتیسمی معمولا بعد از دو تا چهار هفته پس از یک عفونت استریپتوکوکی رخ می دهد.

علائمی از تب روماتیسمی که منجر به آسیب قلبی می شود

-تب
-دردناک شدن مفاصل زانو، مچ پا، آرنج و مچ دست
-تورم و التهاب مفاصل بدن
-درد در قفسه سینه
-خستگی و بی حالی
-رفتار غیرمعمول مانند گریه های غیرمعمول

چه زمان باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کرد؟

زمانی که کودک شما دچار گلودرد شدید و یا تب شدید باشد، باید سریعا به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. همچنین ممکن است که فرزندتان یکی از علائم بالا را به طور طولانی مدت داشته باشد که این علائم بسیار نگران کننده است و برای اطمینان از سلامت فرزندتان باید به پزشک مراجعه کنید.

علل تب روماتیسمی

این نوع تب در پی عفونت گلو توسط یک باکتری به نام استرپتوکوک رخ می دهد. این عفونت در گلو، باعث گلو درد شدید و در ادامه باعث بروزتب روماتیسمی خواهد شد.

اگر بلافاصله بعد از بروز گلودرد فرزندتان به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید، پزشک برای فرزندتان داروی آنتی بیوتیک را تجویز می کند. مصرف مرتب و کامل این دارو، باعث از بین رفتن باکتری های استرپتوکوک شده و از پیشرفت عفونت پیشگیری خواهد کرد. در غیر این صورت با درمان نکردن این گلودرد و پیشرفت عفونت، و بروز تب خال در پی آن، تب روماتیسمی اتفاق می افتد.

عوامل خطر

عواملی که خطر بروز تب روماتیسم را افزایش می دهند عبارتند از:ّ

سابقه خانوادگی

زمانی که افرادی درجه یک خانواده شما دچار تب روماتیسمی شده باشد، ممکن است با انتقال ژن از آن ها، این بیماری در شما هم رخ دهد.

فاکتورهای محیطی

بهداشت ضعیف محیطی و یا وسواس و تمیز نگه داشتن بیش از حد محیط اطراف، هردو ممکن است سیستم دفاعی بدن را ضعیف کرده و احتمال انتقال باکتری ها افزایش پیدا می کند.

منبع:وب سایت دکتر پزشکی

با متخصصین قلب و عروق سایت پزشکان ایران آشنا شوید

ارســال دیــدگــاه