تنفس دیافراگمی

تنفس دیافراگمی

 

اگر دچار بیماری انسدادی مزمن (COPD) یا سایر اختلالات مزمن هستید، نوعی برنامه ورزشی منظم آئروبیک مثل پیاده روی یا دوچرخه سواری موثرترین راه بهبود عملکرد ریه است. البته پس از ترک سیگار، علاوه بر ورزش، تمرین تنفس دیافراگمی هم می تواند مفید باشد. تمرین زیر می تواند به شما در آموختن تنفس موثرتر کمک کند. بهتر است این تمرین را دست کم روزی یکبار انجام دهید.

۱)به پشت دراز بکشید و سر و زانوهای خود را روی بالش قرار دهید. به شکل منظم و به آرامی هوا را به ریه ها وارد و از آن خارج کنید. بدن خود را شل کنید.

۲) سرانگشتان یک یا هر دو دست را روی شکم، درست زیر قاعده قفسه سینه قرار دهید. همزمان با فروبردن آرام هوا به داخل ریه ها، باید بالا آمدن دیافراگم را با دست های خود حس کنید.

۳) سعی کنید همزمان با ورود هوا به ریه ها شکم خود را به دست ها بچسبانید. اطمینان حاصل کنید که با ورود هوا به ریه ها تا ۳ شماره، قفسه سینه بی حرکت بماند. سپس لب های خود را جمع کنید تا به افزایش میزان هوای بازدمی کمک کند و همزمان با بازدم به آرامی تا ۶ بشمارید.

۴) بعد از اینکه توانستید ۱۰ الی ۱۵ نفس متوالی در یک جلسه، بدون خستگی بکشید، تمرین تنفس دیافراگمی را درحالی که به پهلو خوابیده اید و سپس وقتی به پهلوی دیگر می خوابید تکرار کنید. به تدریج تمرین را درحالی که روی صندلی نشسته اید، هنگامی که ایستاده اید، هنگام راه رفتنه و در نهایت هنگام بالا رفتن از پله ها انجام دهید.

 

تنفس دیافراگرامی

ارســال دیــدگــاه