توصیه هایی برای یک خواب بهتر

الگوی خوابیدن منحصر به هر شخص است و روش هایی که به یک شخص کمک می کند تا بهتر بخوابد، ممکن است برای شخصی دیگر موثر واقع نشود. شخصی که از بی خوابی رنج می برد، به اولین مطلبیکه باید توجه کند این است که حتی تغییرات ساده و کوچک، می تواند باعث بهبود خواب وی شود.

در ایننجا چند روش را برای بهتر خوابیدن شما مورد بحث قرار داده ایم

 

۱)به یک برنامه خواب پایبند باشید: هر روز در یک زمان مشخص به رختخواب بروید و بیدار شوید. در ضمن این موضوع، آخر هفته را هم در بر می گیرد.

۲) به وجود آوردن عادات و آداب زمان خواب: هنگام عصر فعالیت های خود را آرام و آهسته کنید.

۳) محدود کردن زمان در رختخواب ماندن(بیشتر از ۸ ساعت نشود): برخلاف آنچه که مکن است شما فکر کنید، گذراندن بیش از حد در رختخواب باعث می شود که در نیمه های شب اختلال خواب به وجود آید.

۴) نخوردن یا ننوشیدن زیاد قبل از خواب: یک غذای سبک موجب می شود تا شما راحت بخوابید. اما از غذاهای سنگین، مایعات یا غذاهایی که تولید اسید معده را تحریک می کنند اجتناب کنید. قبل از خوابیدن و همچنین قبل از حمام رفتن، مایعات کم بنوشید.

۵) اجتناب کردن یا محدود کردن کافئین، نیکوتین و الکل: بعد از اناهار، نوشیدنی ازجمله قهوه، کافئین، چای یا نوشابه ننوشید. قبل از خوابیدن سیگار نکشید، چون نیکوتین می تواند باعث بی خوابی شما شود.

۶)ورزش کنید و فعال باشید: حدود ۳۰ دقیقه ورزش در روز مناسب است. فعالیت فیزیکی، خواب شما را عمیق تر کرده و شما را شاداب تر می کند. اما از ورزش کردن نزدیک زمانخواب اجتناب کنید. به نظر می رسد ورزش بعدازظهر، بیشترین تاثیر مثبت را روی خواب داشته باشد.

۷) از چرت زدن اجتناب کنید یا زمان آن را کوتاه کنید: چرت روزانه هم در بی خوابی شما سهم دارد. اگر شما نمی توانید چرت روزانه خود را ترک کنید آن را به حداقل برسانید (کمتر از ۲۰ دقیقه)

۸) یافتن روش هایی برای استراحت: دوش گرم گرفتن یا شیر گرم خوردن ممکن است به شما برای داشتن یک خواب خوب کمک کند. سعی کنید تمرین های آرامش دهنده داشته باشید.

۹) اگر خواب به طور طبیعی به سراغ شما نمی آید، بلند شوید: کتاب بخوانید یا موسیقی گوش دهید یا تلویزیون تماشا کنید تا احساس خواب آلودگی کنید، سپس به رختخواب بروید تا خوب بخوابید. اما زمان بلند شدن در صبح را تغییر ندهید. این مهم است که یک زمان مناسب برای خوابیدن و بیدار شدن داشته باشید.

ارســال دیــدگــاه