درمان بیماری های زنان با لاپاراسکوپی

  • در گذشته اغلب بیماری ها با استفاده از جراحی های باز درمان می شدند اما امروزه روش هایی کشف شده که بیماران با استفاده از انها میتوانند با دوران نقاهت و درد کمتری بیماریهای خود را درمان کنند. لاپاراسکوپی روشی کمتر تهاجمی وموثر در جهت درمان بیماریهای زنان و زایمان است؛به صورت کلی بتا استفاده از این روش میتوان اغلب بیماریهای زنان را کشف و درمان کرد . هم اکنون متخصصان و مراکزی نیز در ایران وجود دارند که با استفاده از روش لاپاراسکوپی توانسته اند بیماریهای زنان و زایمان را به بهترین شکل ممکن درمان کنند .

لاپاراسکوپی یکی از روشهای جراحی است که طی آن پزشک میتواند از طریق یک برش کوچک در زیر ناف ،تلسکوپ مخصوص را وارد شکم کرده و اعضای  لگنی یک زن نابارور را مشاهده کند.

104

دکتر فریبا الماسی ،فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی زنان در گفتگو با ایران با اشاره به این که استفاده از لاپاراسکوپی در چند دهه اخیر رواج زیادی در کشورهای غربی داشته است ،میگوید:اکنون در دو دهه از ورود این روش به ایران میگذرد. حدود سه سال است که در دانشگاه های علوم پزشکی ایران ،تهران و شیراز دوره های فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی تاسیس شده اند،همچنین تمام این دانشگاه ها دارای تجهیزات پیشرفته در زمینه لاپاراسکوپی هستندهرساله  نیز حدود چهارتا پنج نفر در ایران در رشته  فلوشیپ لاپاراسکوپی فارغ التحصیل میشوند.

وی تصریح می کند؛ که کاهش درد پس از عمل و کوتاه بودن دوره نقاهت بیمار در مقایسه  با جراحی های باز از مزایای استفاده از روش لاپاراسکوپی است،همچنین این روش میتواند موجب کاهش چسبندگی های موضعی بیمار پس از عمل شود.هم اکنون بسیاری از جراحی های زنان در ایران و خارج از کشور با استفاده از این روش انجام می شود .

دکتر الماسی با تاکید براینکه امکان بررسی دستگاه تناسلی داخلی ،رحم ،لوله ها و تخمدان های افراد مبتلا به نازایی در این روش وجود دارد ،بیان میکند؛«لاپاراسکوپی قابلیت شناسایی هرنوع ضایعه را درقسمت های مختلف بدن دارد و میتواند این ناهنجاری ها را درمان  کند.مشاهده چسبندگی لوله ها،بازکردن این چسبندگی هافمشاهده ضایعات تخمدان مانند کیست تخمدان،درمان اندومتریوز(تشکیل بافت های داخل رحمی در سایر قسمت های بدن)،جراحی خارج کردن رحم یا خارج کردن فیبروم رحم از نمونه کاربردهای درمانی روش لاپاراسکوپی است.»

به گفته فلوشیپ جراحی لاپاراسکوپی زنان ،این روش نقش موثری را در تشخیص و درمان  بیماری تخمدان پلی کیستیک و مشاهده ضایعات تخمدان دارد.

درصورتی که جراح مهارت کافی برای درمان سرطان تخمدان داشته باشد میتواند این سرطان را با استفاده از روش لاپاراسکوپی درمان کند همچنین پزشک میتواند  با استفاده از این روش از وجود  فیبروم های داخل رحم مطلع شود و آنها را درمان کند . درمان فیبروم با استفاده از روش لاپاراسکوپی درد و دوران نقاهت کمتری دارد، همچنین احتمال بروز چسبندگی هنگام استفاده از روش لاپاراسکوپی  برای درمان این بیماری کمتر است.

او در ادامه می افزاید: از روش لاپاراسکوپی میتوان برای تشخیص  سلامت تخمدان و لوله های رحم افراد مبتلا به نازایی نیز استفاده کرد. این روش میتواند در پیدا کردن علل نازایی افرادی که به دلایل نامعلوم به نازایی مبتلا هستند نیز موثر باشد .به صورت کلی روش لاپاراسکوپی در درمان اغلب بیماریهای زنان موثر است.

دکتر الماسی تصریح کرد : روش هیستروسکوپی نیز یکی ار درمان های کمتر تهاجمی و بدون درد برای درمان بیماریهای زنان است. هیستروسکوپ شبیه یک میله باریک است که در انتهای آن یک دوربین قرار میگیرد. این وسیله از راه واژن داخل رحم قرار میگیرد و از فضای داخل حفره رحم تصویربرداری میکند . تشخیص چسبندگی ها فیبروم های رحمی از کاربردهای این روش است، همچنین این روش اغلب برای درمان افرادی که مبتلا به نازایی هستند  یا سابقه سقط مکرر دارند نیز استفاده می شود.

وی با اشاره به اینکه لاپاراسکوپی نقش موثری در درمان آنومالی های رحم،درمان توده های خوش خیم و بدخیم تخمدانی و بیماری آندومتریوز داردفبیان میکند:بیماری اندومتریوز در ۱۰ درصد زنان ایرانی دیده میشود و دردهای شدید هنگام قاعدگی، دردهای لگنی هنگام تماس جنسی و زیر دل دردهای همیشگی از علائم ابتلا به این بیماری است. بیماری آندومتریوز میتواند منجر به نازایی و چسبندگی رحم به احشای داخل شکم مانند روده ها شود .تشخیص این بیماری تنها با روش لاپاراسکوپی امکان پذیر است.

به گفته این متخصص ،لاپاراسکوپی بهترین روش برای درمان بیماری آندومتریوز است. درمان این بیماری با استفاده از لاپاراسکوپی موجب  کاهش دوران نقاهت بیمار،دردکمتر و ایجاد حداقل چسبندگی برای بیمار می شود،همچنین با استفاده از روش لاپاراسکوپی میتوان زنان یا دخترانی را که دچار دردهای قاعدگی شدید هستند و به درمان های مطلوب پاسخ نمیدهند نیز درمان کرد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه از روش لاپاراسکوپی میتوان برای تشخیص و درمان کیست های تخمدان نیز استفاده کرد، میگوید:اغلب کیست های تخمدانی را که نیاز به جراحی دارند میتوان با استفاده از روش لاپاراسکوپی درمان کرد.بیمارانی که با استفاده این روش جراحی شده اند میتوانند با استفاده این روش پس از مدت کوتاهی به حالت گذشته خود بازگردند و به انجام فعالیت های روزانه بپردازند.

این فلوشیپ لاپاراسکوپی تصریح میکند: استفاده از جراحی های باز نیز میتواند موجب چسبیدگی های شدید در لوله ها و حفره های شکم شود. این چسبیدگی ها میتوانند  احتمال نازایی را در فردی که عمل باز انجام داده افزایش دهند.به صورت کلی درد زیاد پس ازعمل و احتمال چسبندگی،احتمال نازایی و درد در بیماران میشود. این روش میتواند با کاهش درد بیمار دوران نقاهت او رانیز کوتاه تر کند بنابراین بیمار هنگام استفاده از این روش میتواند زودتر به کاروفعالیت روزمره اش بازگردد.

دکتر الماسی در خاتمه با اشاره به اینکه هنگامی که شکی در خصوص بدخیم بودن توده های تخمدانی وجود داشته باشد هنگام عمل نمونه ای از توده گرفته خواهد شد، خاطرنشان میکند:درصورتی که گزارش پاتولوژی نشان دهد که توده ها خوش خیم است عمل جراحی را میتوان با لاپاراسکوپی ادامه داد. درصورت بدخیم بودن توده نیز پزشک اگر مهارت لازم را داشته باشد میتواند عمل رابا استفاده از روش لاپاراسکوپی ادامه دهد،درغیر این صورت بهتراست از عمل جراحی باز استفاده شود.

dralmasi

سوال/پاسخ/نظر بگذارید

باخبر شدن از
avatar
wpDiscuz