روز پزشک گرامی باد

“تا همتت ای پزشک باقی ست دستان تو نعمتی الهی ست”

روز پزشک گرامی باد


در دنیای امروز کمتر ملتی است که به مفاخر گذشته خود توجه نکند به جرات می توان گفت که یکی از علائم حیات و زنده بودن ملت ها توجه داشتن به مفاخر گذشته فلسفی، علمی، فرهنگی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و ملی آن هاست که گذشتگان با وجود گذشت روزگار و سیر زمان و وقوع حوادث نا گوار با هزاران خون دل برای آیندگان خود دستاوردهای بسیاری به میراث گذاشته‏ اند که باید آن را گرامی و عزیز داشت و بارور ساخت.

شیخ الرئیس نواسه علی سینا، ‌معروف به ابن سینا، به قولی در ماه صفر سال ۳۷۰ هجری قمری(مطابق با ۹۸۰ میلادی) از پدر بلخی ای بنام عبدالله (از سبب وزیر مالیه بودن در زمان سلطنت نوح بن منصور به بخارا مرکز ماورالنهر و خراسان انزمان انتقال نموده بود) و مادر بخارایی بنام ستاره در قریه خورمیثن(قریه ای میان بلخ و بخارا)طفلی چشم به جهان گشود که نامش را حسین گذاشتند و یکی از مفاخر همیشه جاویدان این مرز و بوم شد.

این حکیم بزرگ که بعدها موثرترین چهره در علم و فلسفه جهان اسلامی شد و القابی مانند شیخ الرئیس، حجه الحق و شرف الملک به او دادند، از آغاز کودکی استعداد و شایستگی عجیبی در فرا گرفتن علوم مختلف داشت و از آنجا که پدرش عبدالله سخت در تعلیم و تربیت او می کوشید و خانه او محل ملاقات دانشمندان دور و نزدیک بود، ابن سینا تا ده سالگی تمام قرآن و صرف و نحو را آموخت و آن‌گاه به فرا گرفتن منطق و ریاضیات پرداخت.شرکت در جلسات بحث از دوران کودکی، به واسطه پدر که از پیروان آنها بود، بوعلی را خیلی زود با مباحث و دانش های مختلف زمان خود آشنا ساخت. استعداد وی در فراگیری علوم، پدر را بر آن داشت تا به توصیه استاد وی ابو عبدالله ابراهیم بن حسین ناتلی، ‌ابن سینا را به جز تعلیم و دانش اندوزی به کار دیگری مشغول نکند. و چنین شد که وی به دلیل حافظه قوی و نبوغ خود در ابتدای جوانی در علوم مختلف زمان خود از جمله طب مهارت یافت.

وی در طول عمر پرمایه خویش بیش از صدها جلد کتاب و تعداد بسیاری رساله نگاشته که هر یک با توجه به زمان و احوال او به رشته تحریر در آمده است. از جمله مهترین آثار وی می توان به کتاب قانون در باب طب و کتاب الشفا یا دائره المعارف بزرگ در باب فلسفه که بارها و بارها به زبان  های مختلف ترجمه شده و مورد استفاده اهالی علم و دانش قرار گرفته است، اشاره کرد.

با وجود اینکه زندگی ابن سینا پر از فراز و نشیب بود و در عین حال عمری طولانی نیز نداشت، اما زندگی عقلانی و حکیمانه بسیار پرباری داشت. گواه بر این مطلب، تعداد و نوع آثاری است که او تالیف کرده است و نیز خصوصیات شاگردانی که در نزد او درس خوانده اند؛ مانند بهمنیار و جوزانی.

نیروی تمرکز فکری او عالی بود؛ تا جایی که گاهی در آن حین که سوار بر اسب در رکاب پادشاه عازم جنگ بود، بعضی از آثار خود را املا می کرد تا نویسنده ای که در خدمت داشت، آن ها را بنویسد. او با مهارت عجیبی که در تمامی شاخه های دانش آن زمان داشت، توانست در زمینه فلسفه، اساس مکتب مشاء در سنت فکری اسلامی و نیز اساس فلسفه قرون وسطی را بریزد.

در بستر طب و پزشکی نیز میراث بقراطی و جالینوسی را ترکیب کرد و در علم و ادب اسلامی توانست چنان تاثیر نماید که هیج کس پیش یا پس از وی نتوانسته باشد آنگونه تاثیر کند. تاثیر وی در این زمینه ها تا به امروز، در شرق و غرب جهان باقی است و بسیاری از پیشرفت ها در شاخه های عمده دانش، بر پایه نظرات و آراء وی صورت گرفته است. ابوعلی سینا در سال ۴۲۸ هجری قمری، زمانی که تنها ۵۸ سال داشت در همدان از دنیا رفت و در همانجا به خاک سپرده شد.

 

یکم شهریور ماه زادروز ابوعلی سینا حکیم گرانقدر و دانشمند والا مقام ایرانی ست که به پاس تألیفات و خدمات وی به علوم پزشکی و فعالیت وی در این رشته و تجلیل از پزشکان عزیز و پاسداشت مقام ولای ایشان  “روز پزشک” نام گذاری شده است.

سایت پزشکان ایران به همه پزشکان گرامی این روز را تبریک گفته و تبرکات ویژه خود را به پزشکان ارجمندی که همراه این مجموعه هستند تقدیم می دارد. امید است تا بتوانیم خدمتی هر چند کوچک در راستای شناساندن خدمات ارجمند این عزیزان داشته باشیم و ارتباط موثری بین دانش و تخصص و خدمات ارزنده کلیه پزشکان به بیماران نیازمند دستیابی به این دانش و تخصص ایجاد کنیم. 

دستان مهربان تان را ارج می نهیم که با توانایی و مهارت جسم بیمار را به تندرستی و سبزی سوق می دهد!

ارســال دیــدگــاه