عفونت مجاری ادراری در مردان

 

عفونت مجاری ادراری

عفونت مجاری ادراری مردان

عفونت مجاری ادراری (UTI) اکثرا در زنان رخ می دهد ولی می تواند مردان را نیز مبتلا کند. گاهی اوقات پیشابراه با یا بدون شواهدی از عفونت باکتریال برای هفته ها یا ماه ها ملتهب یا تحریک شده باقی می ماند. این حالت تحت عنوان عفونت مزمن پیشابراه (اورتریت مزمن) شناخته می شود. شما ممکن است احساس نمایید که نیاز به ادرار کردن مکرر دارید و ادرار کردن نیز ناخوشایند است. وقتی پیشابراه شما که به طور مزمن ملتهب است، دوره هایی از بهبود داشته باشد، کم کم به سمت تنگ شدن پیش می رود.

التهابی که به سمت قاعده مثانه پیشرفت نماید تریگونیت نامیده می شود.

نشانه های کلاسیک شامل احساس درد در هنگام ادرار کردن و سختی در ادرار کردن هستند. حتی زمانی که شما برای دقع ادرار احساس فوریت می نمایید، ممکن است قادر به راحت ادرار کردن نباشید یا اینکه تنها مقادی کمی ادرار دفع نمایید. احساس فوریت سریعا بر می گردد. اکثر عفونت مجاری ادراری در مردان در صورت انجام دادن مراقبت های مناسب خطرناک نیستند. اگر شما در شکم یا پشت درد دارید، مبتلا به لرز، تب یا استفراغ شده ایدد ممکن است کلیه هایتان عفونی شده باشند. عفونت کلیه مشکل طبی وخیم تری است که احتیاج به درمان فوری دارد.

شایع ترین علت UTI باکتری اشرشیاکولی می باشد. این باکتری در روده اقامت دارد و ممکن است از طریق دستگاه لنفاوی به مثانه مهاجرت نماید. التهاب مثانه (سیستیت) اکثرا مربوط به عفونت با باکتری اشرشیاکولی است. فاکتورهای دیگر نیز ممکن است احتمال عفونت مجاری ادراری در مردان را بالا ببرند.

مشکلات پروستات

غده پروستات شما به اندازه یک گردو می باشد و در زیر مثانه واقع شده است و پیشابراه را احاطه نموده است. بزرگ شدن پروستات و فشار بر پیشابراه به علت ممانعت از تخلیه کامل مثانه می تواند موجب عفونت مجاری ادراری شود. ادرار باقی مانده (رزیدو) محیطی برای رشد باکتری هاست. بزرگ شدن غده پروستات یک جزء نرمال افزایش سن می باشد ولی عفونت مجاری ادراری خیر.

 روش تهاجمی پزشکی

کاتتری که در پیشابراه قرار می گیرد می تواند موجب ورود باکتری ها گردد، مخصوصا اگر برای چندین روز در محل قرار گیرد.

پیشابراه نازک شده

التهاب مکرر در پیشابراه شما (اورتریت) می تواند منجر به ایجاد بافت اسکار (جوشگاهی) در پیشابراه گردد (تنگی پیشابراه). در گذشته تنگی پیشابراه معمولا ناشی از حملات مکرر بیماری منتقله جنسی نظیر گونوره بوده است. امروزه، آن ها بیشتر مرتبط با ضربه حاصل از کاتترها یا تجهیزاتی که جهت بررسی یا درمان مشکلات اورلوژیک (سیستم اداری) به کار میروند هستند.

دهیدراتاسیون (کم آبی)

دریافت ناکافی مایعات می تواند منجر به ادرار غلیظ گردد و احتمال UTIرا بالا ببرد.

منبع: کتاب جامع سلامت خانواده، جلد دوم

اطلاعات بیشتر در مورد بیماری های کلیه و مجاری ادراری را اینجا بخوانید

ارســال دیــدگــاه