علل ایجادتیرگی دورچشم ودرمان آن

بیماری تیرگی زیر چشم یک بیماری ناشناخته است که در بسیاری از مبتلایان سابقه خانوادگی مثبتی وجود دارد.امادرهرحال شایع‌ترین علت قابل توجه تیرگی زیر چشم انواع آلرژی‌ها هستند. این آلرژی ممکن است یک حساسیت ساده مثلا به بوی گل، گوجه‌فرنگی و شکلات یابدلیجات باشد ویا آلرژی به علت حساسیت نسبت به پنی‌سیلین، دود سیگار و هوای آلوده باشد . امادرمان آن، استفاده از یک آنتی‌هیستامین نیست، بلکه باید از ماده ای که باعث حساسیت‌ شده دوری کرد.


eyes
دومین علت شایع کبودی زیر چشم اختلالات خواب است. بسیاری افراد معتقدند که ۳ تا ۴ ساعت خواب درشبانه روزکافی ست (اماحقیقتا این افراد از نیروی جوانی و از ذخیره انرژی خود برای سر حال ماندن استفاده می‌کنند که باگذشت زمان ایجادکبودی زیر چشم‌ها می‌تواند اولین علامت تمام شدن این ذخیره محدودانرژی باشد). پس درطول شبانه روزحتما ۷ تا ۹ ساعت خواب باکیفیت داشته باشید.
خواب باکیفیت خواب بدون حل وفصل استرسهای روزانه ومشکلات عصبی وبدون استفاده از داروهای خواب آور است.
همچنین استفاده ازسیگاروقلیان ،الکل وقهوه نیز روی کیفیت خواب تاثیر منفی دارد. (حتی اگر بیش از۷ ساعت بخوابیدخواب مفیدی نخواهدبود)
ازدیگرعوامل موثردرایجادتیرگی دورچشم بیماری‌های هورمونی، عاطفی،عصبی، روحی روانی و تغذیه‌ای می باشد اما شاید بتوان کاهش وزن‌های ناگهانی به علت رژیم‌های نامتعارف را یکی از مهمترین علل افتادگی ، چین و چروک صورت و تیرگی زیر چشم دانست.

درمان
اولین و بهترین درمان، برطرف کردن مشکلات ذکر شده است. هرچند در موارد مادرزادی حل مشکل چندان آسان به‌نظر نمی‌رسد.امااستفاده ازکرمهای دورچشم مناسب وحاوی موادضدچروک وآنتی اکسیدان ازسنین جوانی میتواند ایجاد این حالت را به تاخیر بیاندازد.صبح ها صورتتان را با آب خنک بشویید،این باعث می شودرگهای خونی زیرچشم براثرسردی آب منقبض وبعدازچنددقیقه بصورت واکنشی متورم شده وباعث افزایش خونرسانی گردد (افزایش خونرسانی درمان اصلی کبودی زیر چشم مباشد.)

سایرروشهای درمانی
یکی از این روشها مزوتراپی است که با بهره‌گیری از جدید‌ترین و مؤثرترین داروهای موجود توانسته است در درمان کبودی و پف زیر چشم گام موثر بردارد. از بین این داروها می‌توان به ویتامین k، رتینول، ویتامین C، داروهای بازکننده عروق خونی مثل آرتی شوک، انواع اسیدهای میوه‌ای مثل گلیکولیک اسید و مواد مغذی برای سلول‌های پوستی شامل اسیدهای چرب و اسیدهای آمینه ضروری برای فعالیت سلول‌های پوستی اشاره کرد.

البته این مواد پیش از این در انواع کرم‌ها و لوسیون‌های دور چشم به‌کار رفته و امتحان خود را پس داده‌اند اما از آنجایی که جذب این مواد از روی پوست با محدودیت‌هایی رو به رو است، تزریق زیر پوستی آنها به روش مزوتراپی درمان را بسیار مطمئن‌ترو موثرتر کرده است.

یکی دیگر از داروهای پرمصرف در تیرگی زیر چشم، مواد پرکننده و آب‌رسان است که قادر است خشکی و گودافتادگی پوست زیر چشم‌ها را به شکل قابل قبولی ترمیم کند.
علاوه بر مزوتراپی، قطع یا حداقل کاهش مصرف سیگار،قلیان ،الکل – کاهش مصرف نمک و استفاده از سبزی‌جات و میوه‌های حاوی مواد آنتی‌اکسیدان نیز توصیه می‌شود.

استفاده از پدهای چشمی گرم و سرد به‌صورت متوالی برای تحریک عروق خونی زیر چشم نیز روش مناسبی است، به شرط اینکه پدها خیلی داغ یا سرد نباشند.‌

 

ارســال دیــدگــاه