علل ایجاد ریزش مو دربانوان

۱-کمبود آهن : فقر آهن -در صورت داشتن یا نداشتن آنمی- می تواند منجر به ریزش مو شود. اما مصرف قرص آهن زیرنظرپزشک  باید انجام شود. زیرا آهن بیش از اندازه در بدن نیز منجر به بروز بعضی مشکلات می شود.
۲- اختلالات غده تیروئید: در هر دو حالت کم کاری یا پرکاری غده تیروئید ریزش مو اتفاق می افتد.حتی درحین درمان وطبیعی شدن میزان هورمون

۳- کاهش مقدار استروژن: خیلی از زنان ، ریزش مو را در دوران یائسگی و بعد از آن تجربه می کنند . زمانیکه ترشح مقدار استروژن در بدن کاهش می یابد. سایر تغییرات هورمونی- برای مثال تغییر میزان استفاده از داروهای ضد حاملگی – نیز می تواند منجر به ریزش مو شود.
۴- تغییرات هورمونی بعد از حاملگی : مادرانی که تازه کودکان خود را متولد کرده اند از ابتدا تا بعد از ۶ ماه نیز ریزش مو را تجربه می کنند و این زمانی است که مقدار استروژن در خون در حال برگشت به مقدار نرمال است. در حقیقت چیزی که به نظر ریزش موی شدید می آید در واقع تنظیم چرخه رشد طبیعی مو است ( نسبت به زمان حاملگی که در اثر میزان زیاد هورمون ریزش مو از حد نورمال کمتر می شود)

۵ – ریزش مو به صورت موقت و ناگهانی  که در اثر استرس یا جراحی یابروزبیماریهای سخت اتفاق می افتد و به طور عمومی از۲ تا ۶ماه بعد از آن ادامه دارد .
۶- داروها: خیلی از داروها منجر به ریزش مو می شود . بنابر این اگر این مسئله برای شما نگران کننده است بهتر است با پزشک خود در مورد مصرف داروهای جایگزین مشورت کنید.
۷ – مقدربیش ازاندازه ویتامین آ یا سلنیوم: در موارد نادر که افراد از این مکمل استفاده می کنندباعث ریزش مودراین افراد میشود.

۸-مصرف دخانیات،سیگار ،قلیان ،موادمخدر ومشروبات الکلی

مطالعات متعدد اخیر که در مورد علت ریزش مو در مردان صورت گرفته نشان می دهد که مصرف دخانیات نیز باعث افزایش ریزش مو می شود اما مشخص نیست که در زنان نیز چنین تاثیری داشته باشد . اما به طور کلی مصرف سیگار بنابه دلایل بسیار مضر است . بنابراین فرق نمی کند که آیا ریزش مو نیز در بین این دلایل باشد یا نه.

درمان
برای کسی که ریزش مو دارد اولین وبهترین کاراین است که دلیل اصلی را شناسایی و درمان شود. و بهترین نقطه برای تشخیص انجام تست خون است تا ازاین طریق میزان آهن، هورمون های تیروئید و وضعیت استروژن خون مشخص شود.

اگر پزشک علت قابل درمان برای ریزش مو تشخیص نداد ممکن است ریزش مو نتیجه فاکتورهای ژنتیکی باشد که غیر قابل اجتناب است اما با این حال داروهایی و جود دار که رشد دوباره مو را تحریک می کند.
• روگان(نام تجاری برای داروی ماینوکسیدل): این دارو به صورت موضعی مصرف می شود یعنی به صورت مستقیم روی پوست سر مالیده می شود و با اتساع رگ های خونی پوست سر ، خون رسانی به پوست سر راافزایش می دهد . در نتیجه فولیکول ها ی مو مواد مغذی و اکسیژن بیشتری دریافت می کند و در فولیکول های مو شروع به بزرگتر شدن می کند و بعد از مدتی موها پر پشت تر می شود. البته قابل ذکر است که زنان حامله و شیرده نباید از این دارو استفاده کنند.
• قرصهای فناستراید:این دارو مانع تبدیل تستسترون به دهیدروتستسترون (هورونی که بتدریج باعث کم شدن فولیکول های مو و درنتیجه کم شدن چرخه رشد مو میشود.

این دارو درمردان وبانوانی که قصدبارداری ندارند تجویزمیشود(هرچندکه ممکن است درتمامی خانمها کارساز نباشد)  .
البته در مورد دو داروی ذکر شده لازم است به این نکته اشاره شود که تجویز ومدت زمان استفاده از این داروها باید تحت نظر پزشک باشد چون دربسیاری موارد باقطع خودسرانه یا ناگهانی این داروها ریزش مو برمیگردد.

مزوتراپی:روشی ست که توسط پزشک توصیه وانجام میشود .دراین روش داروهای مولتی ویتامین(شامل منیزیم ،روی، مس ،کیوتن ،ویتامین های ای – سی –ب ۱ – ب۶- انواع آنتی اکسیدان ها وهمچنین موادی که باعث افزایش خونرسانی وجریان خون در ناحیه فولیکول مو وپوست سر میشود ،بوسیله سوزنهای بسیار ریز یا به کمک دستگاه میکرونیدل درناحیه پوست سر وارد شده وبا کذشت زمان ایجاد فولیکولهای جدید وهمچنین ضخیم شدن موهای نازک وتحریک رشد آنها میشود که بفواصل یک یا دوهفته انجام میشود و بهتراست تا ۱۸ جلسه ادامه پیدا کند.

dr-m-talebi-cover

ارســال دیــدگــاه