عیوب انکساری چشم

عیوب انکساری چشم
چشم انسان همانند یک دوربین عکاسی می باشد که تصویر اشیای محیط اطراف را از طریق متمرکز ساختن پرتو های موازی ساتع شده از آنها را بر روی شبکیه ( پرده چشم) ایجاد می کند و بعد از آنجا تصویر ایجاد شده را توسط عصب بینایی به مغز انتقال داد می دهد منجر به دیدن واضح اشیای محیط پیرامون می شود.
عیوب انکساری چشم

گاهی اوقات چشم بنا به دلایلی قادر به فوکوس دقیق پرتو های ساتع شده از جسم بر روی شبکیه نمی باشد و ممکن است تصویر را جلوتر و یا عقب تر از شبکیه ایجاد کند و باعث شود که فرد تصویری نا واضح و ضعیف از شی در کند و به عبارتی چشم انسان ضعیف باشد.

انواع عیوب انکساری چشم بر اساس محل تصویر تشکیل شده نسبت به شبکیه عبارت اند از:
۱.عیب انکساری میوپی یا نزدیک بینی
۲. عیب انکساری هیپروپی یا دوربینی
۳. عیب انکساری آستیگماتیسم
عیوب انکساری

در عیب انکساری نزدیک بینی؛ تصاویر در جلوی پرده شبکیه تشکیل می شوند . این حالت زمانی اتفاق می افتد که یا چشم نسبتا طویل باشد وی ا قدرت انکساری قرنیه و لنز نسبتا زیاد باشد .نزدیک بینی معمولا در طفولیت شروع می شود و تدریجا تا بزرگسالی یعنی سنین ۱۸ تا ۲۱ سال پیشرفت می کند.
نزدیک بینی

هیپروپی یا دوربینی؛ زمانی ایجاد می شود که تصاویر در پشت پرده شبکیه تشکیل می شوند . دراین حالت یا چشم نسبتا کوتاه است و یا قدرت انکساری قرنیه و لنز نسبتا کم است.بسته به شدت دوربینی و سن فرد بعضی از افراد دوربین ممکن است با کمک تطابق عدسی ،هم دور و هم نزدیک را واضح ببینند. این وضع منجر به خستگی شدید چشم میشود و بهر حال با افزایش سن تدریجا قدرت تطابق کم می شود.
دوربینی

آستیگماتیسم: در یک چشم طبیعی بدون استیگماتیسم,انحناء قرنیه در سطوح مختلف(افقی وعمودی)مثل یک توپ فوتبال مشابه هم می باشند.لذا در این حالت وقتی نور از قرنیه عبور می کند در یک نقطه واحد متمرکز می گردد.ولی وقتی آستیگماتیسم وجود داشته باشد، انحنا قرنیه در جهات مختلف (افقی و عمودی) مشابه هم نیستند و مثل یک تخم مرغ که در یک طرف انحناء بیشتر(شیب بیشتر ) و در طرف دیگر انحنای مسطح تر (شیب کمتر) دارد.لذا باعث می شود نوری که از قرنیه عبور می کند در یک نقطه واحد متمرکز نگردد.لذا باعث یک تصویر بهم ریخته و نامنظم می گردد.بسیاری از افراد نزدیک بین یا دور بین درجاتی از استیگماتیسم نیز را همراه دارند.
آستیگماتیسم

علت ایجاد ضعیفی چشم چه می باشد؟
علت اصلی ژنتیک و توارث است البته در بعضی موارد هم گزارش شده که کار چشمی طولانی مدت به خصوص در نزدیک نیز ممکن است باعث افزایش نزدیک بینی شود.

چگونه می توان عیب انکساری را تشخیص داد؟
تقریبا می توان گفت همه افراد با مشکل ضعف بینایی قادر به تشخیص مشکل خود و درک تار دیدن اشیا می باشند.اما گاهی اوقات این ضعیفی ممکن است فقط در یک چشم باشد و فرد در حالت عادی که با دو چشم خود می بیند ممکن است قادر به تشخیص این مشکل نباشد و شاید در بعضی موارد هم که فرد از ابتدا همه جا را تار می دیده است معنای واضح دیدن را نداند و شکایتی نداشته باشد !.لذا همواره توصیه می شود که همگی افراد معاینات دوره ای چشم را نزد چشم پزشک و اپتومتریست انجام دهند و وضعیت بینایی خود را بررسی نمایند و تشخیص را بر عهده آنها بگذارند. این معاینات به خصوص در کودکان که قادر به بیان مشکلات خود نیستند و بینایی نقش بسیار مهمی در تکامل چشم آنها دارد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .توجه داشته باشد که عدم تشخیص یا دیر تشحیص دادن ضعیفی چشم در کودکان منجر به تنبلی چشم در آنها خواهد شد. بهتر است برای اولین بار حتما در سن شش ماهگی معاینه درکودکان انجام شود و به صورت دوره ای تکرار شود.
درمان عیوب انکساری چشم

درمان عیوب انکساری:
برای اصلاح ضعیفی چشم می توان از عینک و یا لنز تماسی استفاده نمود.همچنین در صورت عدم تمایل به استفاده از عینک و لنز تماسی می توانید برای جراحی های انکساری از جمله لیزیک ، لازک و ….. اقدام نمایید.

*این نکته قابل ذکر است که زدن عینک و لنز تنها برای اصلاح بینایی بوده و استفاده از آنها منجر به کاهش میزان نمره چشم نخواهد شد.اما این موضوع نباید باعث شود که از عینک خود استفاده ننمایید زیرا زدن عینک باعث کاهش مشکلات شما از جمله سردرد ناشی از چشم و تاری خواهد شد و زدن عینک در کودکان نیز برای جلوگیری از تنبلی چشم کاملا ضروری است.

دکتر مهرداد محمدپور

ارســال دیــدگــاه