فشار خون و عوامل به وجود آورنده آن

 

فشارخون

فشار خون

برخی ویژگی های ژنتیکی و عادات زندگی، احتمال ابتلای شما به فشار خون بالا را افزایش می دهند. به طور کلی، هرچه تعداد عوامل خطر زای شما بیشتر باشد، احتمال ابتلای شما به این عارضه قلبی در طول زندگی بیشتر می شود. با پرهیز از عوامل خطر زای قابل کنترل می توانید خطر فشار خون بالا را کاهش دهید.

عوامل خطر غیر قابل کنترل

عوامل خطری که شما نمی توانید آن ها را تغییر دهید عبارتند از:

نژاد
فشار خون بالا در سیاهان نسبت به سفید پوستان شیوع بیشتری دارد. در سیاه پوستان، فشارخون بالا معمولا در سنین پایین تری آغاز شده و شدید تر است و تمایل به پیشرفت سریع تری دارد.

سن
با افزایش سن، خطر ابتلا به فشارخون افزایش می یابد. این خطر به ویژه در آمریکایی های ۶۵ سال به بابا بیشتر است.

سابقه خانوادگی
اگر فشار خون بالا در خانواده شما شایع است، احتمال ابتلای شما بیشتر خواهد بود.

فعالیت بدنی
فعالیت بدنی با قوی تر کردن قلب، در کنترل فشار خون نقش دارد. در این حالت قلب شما می تواند با تلاش کمتر، خون بیشتری را پمپ کند. هرچه قلب شما برای پمپ کردن خون نیاز به کار کمتری داشته باشد، فشار کمتری روی سرخرگ ها اعمال می شود.

جنس
در بین بالغین جوان و میانسال، مردان نسبت به زنان خطر بیشتری دارند. بعد از حدود سن ۵۰ سالگی یعنی زمانی که اکثر زنان یائسه شده اند، فشارخون بالا در زنان از مردان شایع تر است.

عوامل خطر قابل کنترل

عوامل خطری که شما می توانید آن ها را تغییر دهید عبارتند از:

چاقی
توده بدنی بیشتر، نیاز به خون بیشتری دارد تا نیاز بافت ها به اکسیژن و مواد مغذی را تامین کند. هرچه جریان خون عبوری از عروق شما بیشتر شود، فشار بیشتری به دیواره های سرخرگ اعمال می شود.

کم تحرکی
فقدان فعالیت بدنی خطر ابتلا به اضافه وزن را بیشتر می کند که به نوبه خود فشار خون را بالا می برد. افراد غیرفعال، سرعت ضربان قلب بیشتری دارند و قلب آنها برای پمپاژ خون باید سخت تر کار کند.

مصرف تنباکو
نیکوتین با منقبض کردن موقت عروق خونی و افزایش سرعت قلب و فشار خون، قلبتان را به کار بیشتر وا می دارد. به علاوه، مونوکسید کربن موجود در دود سیگار جایگزین اکسیژن خون می شود و قلب مجبود است برای تامین اکسیژن کافی به اعضای بدن و بافت های شما بیشتر وسخت تر کار کند.

حساست به سدیم
افراد حساس به سدیم، آن را راحت تر در بدن خود نگه می دارند که منجر به احتباس بیشتر مایعات و افزایش فشار خون می شود. نمک منبع اصلی سدیم است.

کمبود پتاسیم دریافتی
پتاسیم به تعادل مقدار سدیم بدن کمک می کند. اگر دژیم غذایی شما پتاسیم کافی نداشته باشد یا بدن شما قادر به نگهداری مقادیر کافی از آن نباشد، در نتیجه مقادیر فراوانی سدیم رد بدن تجمع یافته و خطر ابتلا به فشارخون بالا را بیشتر می کند.

مصرف زیاد الکل
مصرف زیاد الکل، عامل ۸ درصد از موارد فشار خون بالا است. اینکه الکل چگونه و چرا فشارخون را افزایش می دهد مشخص نیست.

استرس
تنش روانی باعث افزایش دایم فشارخون نمی شود، اما استرس زیاد می تواند به افزایش موقت و قابل توجه فشار خون منجر شود. اگر این حملات موقت، زیاد تکرار شوند، سرانجام همانند فشارخون بالای مداوم، به عروق خونی، قلب و کلیه شما صدمه می زنند.

بیماری های مزمن
بعضی بیماری ها قادرند فشارخون را افزایش دهند یا کنترل فشار خون را مشکل کنند. اینها شامل آترواسکلروز، دیابت، توقف تنفس حین خواب و نارسایی قلبی هستند.

منبع: کتاب جامع سلامت خانواده، جلد دوم

درباره مراقبت های قلبی بیشتر بدانید

ارســال دیــدگــاه