قوز قرنیه (کراتوکونوس)

قوز قرنیه (کراتوکونوس)
کراتوکونوس یا قوز قرنیه بیماری غیرالتهابی پیشرونده ای است که اغلب به صورت دو طرفه دیده می شود. این بیماری معمولا در دهه دوم و سوم زندگی بروز و با سرعت پیشرفت می کند و بعد از آن سرعت پیشرفت آن کمتر خواهد شد. کراتوکونوس در لغت به معنای قرنیه مخروطی شکل می باشد که در این بیماری رشته های پروتئینی موجود در قرنیه که کلاژن نامیده می شوند، ضعیف شده و توانایی لازم جهت نگه داری شکل قرنیه را از دست می دهند و در نتیجه قرنیه نازک شده و شکل آن تغییر می کند.
به طور طبیعی قرنیه در افراد نرمال شکلی گرد و کروی دارد اما درافراد مبتلا به کراتوکونوس قرنیه برآمده و مخروطی شکل می شود. این تغییر شکل قرنیه و نامنظمی ایجاد شده در آن منجر به ایجاد آستیگماتیسم نامنظم و نزدیک بینی در چشم و در نتیجه کاهش بینایی و کیفیت دید فرد می شود.این بیماری معمولا دوطرفه است اما یک چشم ممکن است زودتر و شدیدتر گرفتار شود.

علل احتمالی ایجاد کراتوکونوس
با وجود تحقیقات فراوان علت دقیق این بیماری هنوز مشخص نشده است اما احتمال میرود که دلایل زیر در ایجاد این بیماری موثر باشند.
۱. ژنتیک و توارث
۲. مالش مکرر چشم
۳. اختلالات بافت همبند
۴. آلرژی های چشمی
۵. سندرم داون و سایر بیماریهای سیستمیک

توارث و قوز قرنیه
این بیماری به صورت چند ژنی با قدرت ظهور متفاوت منتقل می گردد. یعنی ممکن است ژن این بیماری در فردی وجود داشته باشد امادر آن فرد این بیماری تظاهر پیدا نکند و یا اینکه دیر ظاهر شود.بنابراین ممکن است این بیماری در فرزند والدینی که قوز قرنیه نداشته اند دیده شود و یا بالعکس والدینی که دچار این بیماری هستند فرزند سالمی داشته باشند.

علائم و نشانه های کراتوکونوس:
این افراد معمولا از تاری پیشرونده دید، مشاهده سایه و چندبینی شکایت دارند که با پیشرفت این بیماری شرایط آنها بدتر نیز خواهد شد. در این بیماران معمولا در هر بار مراجعه به متخصص چشم و اپتومتریست نسخه عینکشان تغییر می کند و همچنین با پیشرفت بیماری دید آن ها با وجود عینک کامل نخواهد شد.

لذا در کاهش دیدی که با عینک اصلاح نشود، باید به قوز قرنیه مشکوک شد. در موارد تغییر سریع میزان یا محور آستیگماتیسم شماره عینک نیز باید به کراتوکونوس شک نمود. بنابراین در بیمارانی که بدون هیچ گونه سابقه جراحی دچار آستیگماتیسم نامنظم می شوند، اولین تشخیص قوز قرنیه یا کراتوکونوس می باشد.

 

دکتر مهرداد محمدپور

ارســال دیــدگــاه