مراقبت از مو

موهای زیبا و براق، مهم ترین جنبه زیبایی محسوب می شوند، شاید به همین دلیل هست که هر ساله میلیون ها دلار، در زمینه مراقبت از مو صرف می شود. با رعایت از دستورات زیر می توانید به سلامت موهای خود کمک کنید.

موهای خود را به آرامی شانه کنید

موهای مرطوب، چون در حالت کشش قرار گرفته اند بسیار شکننده اند. تا جایی که ممکن است، موهای خود را خشک نگه دارید. بورس با موهای زبر طبیعی، از انواع مصنوعی آن بهتر است چون انواع مصنوعی، موها را می شکنند. با بورس زدن آرام مو، چربی موها در سراسر موهای سر، پخش می شوند. اگر شما شانه را بر بورس ترجیح می دهید، از شانه با دندانه های وسیع استفاده کنید تا مانع آسیب به موها شوید. اگر شما از سشوار استفاده می کنید، حرارت آن را کم کنید و موهای خود را اندکی مرطوب نگه دارید.

در زمان های مورد نیاز از شامپو، استفاده کنید

میزان شستشویی که موی شما نیاز خواهد داشت بستگی به نوع موی شما دارد. همچنین ممکن است با فعالیت فیزیکی و شاید حتی به شغل شما نیز ارتباط داشته باشد. اگر روزانه موهای خود را به آرامی شامپو بزنید، آسیب نخواهند دید.

شامپویی که می خرید باید متناسب با موی شما، چرب یا خشک یا طبیعی باشد. اگرچه پروتئین شامپوها به داخل مو، نفود نمی کند، ولی روی آن را می پوشاند و در نتیجه، به طور موقت به موهای شما حجم بیشتری خواهد داد. یک شامچوی پروتئینه می تواند هر دو کار شامپو و حالت دهنده را انجام دهد. موهای با موج دائمی، صاف شده یا رنگ شده، به شامپوی با PH پایین تر احتیاج دارند. بعد از شامپو زدن به موهای خود، از یک کرم یا حالت دهنده استفاده کنید. این محصولات در فاصله بین شستشوی موها، آن را نرم می کنند و آسیب ناشی از بورس یا شانه زدن را کاهش می دهند.

از یک حالت دهنده سالم استفاده کنید

حالت دهنده های خاص و نیز بعضی از درمان ها، باعث افزایش شکنندگی مو و آسیب به ریشه مو می شوند. از بافتن شدید و محکم موها و به شکل گیس درآوردن آن، پرهیز کنید. قسمت موجدار موهای خود را خیلی نپیچانید، پیچاندن موها، درخورتی که در طول شب و به دور یک محور انجام گیرد، آسیب کمتری ایجاد می کند. روش فر زدن بی خطر مو به این ترتیب است که ابتدا، آن را اندکی مرطوب کنید و با استفاده از رولرهای اسفنجی به آن حالت دهید و اجازه دهید که خشک شود. استفاده بیش از حد از رولرهای داغ یا فلزی می تواند حتی باعث آسیب به موهای خشن و زیر شود. از این ابزارها با احتیاط استفاده کنید. پوش دادن مو و شانه زدن در جهت مخالف، بایستی به آرامی انجام شود و یا اینکه اصلا انجام نشود.

استفاده از ژل یا کف های حالت دهنده مو، باعث ضخامت بیشتر موها می شود. این فرآورده ها، لزوما به موها آسیب نمی زنند ولی می توانند باعث خشکی بیش از حد، به ویژه در انتها ها شوند. ایجاد موج های دائمی برای مو بی خطر است، اگر چه ممکن است با عث خشکی بیش از حد یا دوشاخه شدن آن شود. برای صاف کردن و موجدار کردن، از مواد شیمیایی مشابهی برای تغییر ترکیب مو استفاده می شود. در مرحله اول، موج دار کردن باعث می شود که ارتباط شیمیایی داخل مو، ازبین برود. سپس بعد از اینکه مو، موج و شکل مناسب خود را گرفت، در مرحله دوم از یک خنثی کننده استفاده می شود که باعث می شود که ارتباط شیمیایی جدید، برقرار شود. مشابه همه درمان های آرایشی دیگر، اگر موج دار کردن دائمی نیز بیش از حد انجام شود، باعث آسیب به مو می شود.

مراقب رنگ کننده های مو باشید

سفید کننده های مو، ذره ملانین موجود در لایه میانی مو را از نظر شیمیایی تغییر می دهند . علیرغم درمان مناسب، سفید کننده های دائمی در نهایت باعث آسیب به مو، حتی موهای کاملا سالم و قوی می شوند. ولی باز هم ریشه مو آسیب نمی بیند و در نتیجه در آینده، موهای جدید ایجاد می شود.

اغلب رنگ های مو، مشابه رنگ های نقاشی، مو را می پوشانند و یا با ذرات ملانین موجود در مو ترکیب می شوند. رنگ ها می توانند موقتی باشند که در نهایت با شستشو، پاک می شوند و به شکل نیمه دائمی و دائمی نیز هستند که اینها می توانند در تار مو نفوذ کنند.

از آسیب ناشی از مواد شیمیایی و تابش نور آفتاب پرهیز کنید

مواجهه بیش از حد با تابش خوردشید، باد و استخرهای حاوی مواد شیمیایی، باعث خشکی و سفت شدن (گره گره شدن) مو می شوند.

رژیم غذایی متعادل داشته باشید

کیفیت موی شما، می تواند تا حدودی بیانگر کیفیت تغذیه شما باشد. برخلاف آنچه که ممکن است شنیده یا خوانده باشید، استفاده از محصولات حاوی پروتئین و آمینواسیدهای فراوان، باعث رشد بهتر مو نمی شود. با این حال، تغذیه ناقص و اختلالات تغذیه ای مثل بی اشتهایی عصبی، می توانند به طور جدی باعث آسیب به مو شوند.

ارســال دیــدگــاه