مسئولیت پدران در مقابل دخترانشان

۱. از دخترتان تعریف کنید.
همه ی دختران نیاز دارند که پدرانشان از آن ها تعریف کنند. هر چه شما بیشتر از آن ها تعریف کنید، آن ها نیاز کمتری خواهند داشت که به دنبال دریافت تایید از دیگران باشند. گاهی نیاز داریم که افکار نادرستمان را اصلاح کنیم. به طور مثال جمله ی ساده ای همچون” دخترم، تو زیبایی” موجب نمی شود که او در نوجوانی دختری مغرور و خودشیفته شود و یا در مواقع ناامیدی گفتن جمله ای همچون ” تو بسیار باهوش و با کفایت هستی” موجب نمی شود که او خود را تافته ی جدابافته و علامه ی دهر بداند. بلکه این جملات موجب می شوند که دختران این حس را داشته باشند که مهم ترین مرد دنیا آن ها را افرادی فوق العاده می داند و این مهم ترین چیز برای ایجاد اعتماد به نفس در دختران می باشد.

وظایف پدری

۲. حامی او و تلاشهایش باشید و همیشه در هر شرایطی در کنارش باشید.
آیا دختر شما مایل است که تنیس بازی کند؟ با او به بازی بپردازید زیرا زمانی که شما او را همراهی می کنید عملکرد او بهتر می شود. آیا او مایل است تفریحات، شغل و یا روابطی داشته باشد که شما با آن ها موافق نیستید؟ به سخنانش گوش دهید، از تلاش هایش حمایت کنید و او را در مواقعی که نیاز دارد نصیحت کنید.
هرگز زمانی که با شکست مواجه می شود به او نگویید” من که به تو گفته بودم”.
این کاری نیست که یک پدر انجام می دهد. شما موظف هستید که در هر مرحله از زندگی به او یادآوری کنید که در کنارش هستید و حمایتش می کنید.

۳. به او اجازه ی گریه کردن بدهید.
زنان موجوداتی عاطفی هستند. مخصوصا دختران جوان بسیار احساساتی می شوند و اغلب مردان به دشواری با این مساله کنار می آیند. اگر کاری از دست شما بر نمی آید که برای دخترتان انجام دهید، لطفا به او اجازه دهید احساساتش را بروزدهد. به حرفهایش گوش دهید، با او صحبت کنید و این اطمینان را به او بدهید که آغوش شما به روی او و گریه هایش باز است. هرگز به او نگویید: ” گریه نکن و مساله را فراموش کن”. نمی دانید این جمله چقدر برای او ناراحت کننده است. دختران با این جمله حس می کنند که کسی قادر به درکشان نیست و به این خاطر بسیار آزرده می شوند.

۴. مادر دخترتان، همسرتان، را دوست بدارید.
مادر دخترتان را طوری دوست بدارید که دخترتان بگوید: ” وای بابا، تو فوق العاده ای”. به عقاید مادرش احترام بگذارید و این واقعیت را در نظر بگیرید که همسر شما دخترتان را به شما هدیه داده است. دخترتان از رابطه ی شما و مادرش دقیقا چیزهایی که خود در روابط آینده تجربه خواهد کرد را می آموزد. در ذهن او همسر را زنی غیرقابل احترام و دلشکسته نسازید. به مادر دخترتان عمیقا عشق بورزید. و به خاطر داشته باشید که ” پشت هر دختر فوق العاده ای یک پدر فوق العاده وجود دارد”.
یادتان باشد دادن عزت نفس به دخترتان اصلا به معنای حمایت افراطی و آسیب رسان نیست. در کنار تمامی موارد گفته شده لازم است جانب اعتدال را رعایت کنید تا دختر عزیزتان در کنار تمام حمایت ها و عواطفی که از شما دریافت می کند بتواند هویتی مستقل و بالغ برای خود شکل دهد.

دکتر فرحناز کیان ارثی، روانشناس

ارســال دیــدگــاه