ناتوانی جنسی در زنان و مردان

ناتوانی جنسی در زنان و مردان

ناتوانی جنسی در زنان و مردان

ناتوانی جنسی در زنان

تعادل هورمونی نقش حیاتی در ایجاد حفظ سلامت ایفا می‌کند. تنها نامتعادل بودن یکی از هورمون‌ها می‌تواند پیامدهای منفی و شدیدی روی خلق و خو، وزن، انرژی، سطح اضطراب و توان تولیدمثلی و ناتوانی جنسی در زنان داشته باشد.

با بررسی تست‌های زیر می‌توان این اختلالات هورمونی را بررسی کرد:

 

LH / FSH / پروژسترون (Prog) / استروژن / AMH / پرولاکتین / DHEASO4 / تستوسترون / هورمون‌های تیروئیدی:

 

LH / FSH : 

این دو هورمون در غده هیپوفیز تولید می‌شوند و چرخه قاعدگی و تخمک‌گذاری را تنظیم می‌کنند.

افزایش LH در اواسط دوره ماهیانه منجر به تحریک تخمک‌گذاری می‌شود تا باعث افزایش پروژسترون گردد.

افزایش FSH هم در اواسط دوره ماهیانه به تولید تخمک کمک می‌کند و با اثر بر فولیکول‌ها موجب تحریک ترشح استروژن می‌شود.

افزایش بیش از حد هر کدام باعث کاهش عملکرد تخمدان و عدم تخمک‌گذاری می‌شود. بهترین زمان انجام آزمایش، روز دوم یا سوم پریود می‌باشد.

پروژسترون:

در نیمه دوم قاعدگی بعد از آزاد شدن تخمک افزایش می‌یابد و اگر لقاح اتفاق بیفتد افزایش آن ادامه دارد و جداره رحم ضخیم می‌شود. درغیراینصورت میزان پروژسترون کاهش می‌یابد و جداره رحم در طی قاعدگی فرو می‌ریزد. استرس از قوی‌ترین و مهمترین علل ابتلا به کمبود پروژسترون در بیشتر افراد است. علایم کمبود پروژسترون، اختلالات قاعدگی، سندرم پلی کیستیک ، ناباروری، خشکی پوست و شکنندگی ناخن و جوش‌های پوستی، افسردگی و چاقی می‌باشد. افزایش آن در برخی از کیست‌های تخمدان دیده می‌شود.

استروژن:

استروژن در تخمدان‌ها تولید می‌شود و باعث رشد دستگاه تناسلی زن و ایجاد صفات زنانه می‌شود. علاوه بر این عامل مهمی در افزایش مقاومت استخوان و سلامت قلب و عروق در زنان است. این هورمون در افراد با سیکل‌های غیرطبیعی و افراد با علایم یائسگی بررسی می‌شود. افزایش آن در موارد بلوغ زودرس دختران، بزرگ شدن پستان‌ها در مردان و تومورهای تخمدان دیده می‌شود و کاهش آن در سندرم پلی‌کیستیک دیده می‌شود.

AMH:

هورمونی که توسط فولیکول‌های در حال رشد (حاوی تخمک) تولید می‌شود. از این رو شاخصی از تعداد و کیفیت تخمک‌های در حال تولید می‌باشد و در تمام طول سیکل قاعدگی ثابت است. AMH یکی از تست‌های مهم در ارزیابی ناباروری و ناتوانی جنسی است. افزایش آن در تشخیص PCOS کمک‌کننده است و کاهش آن با افزایش ریسک سقط جنین همراه است و یکی از نشانه‌های یائسگی زودرس در زنان جوان است.

پرولاکتین (PRL):

این هورمون از هیپوفیز ترشح می‌شود و در طی دوران حاملگی و شیردهی افزایش می‌یابد که نقش اصلی آن پیش بردن شیردهی (تولید شیر از پستان) است. افزایش پرولاکتین خون می‌تواند منجر به اختلالات قاعدگی و ناباروری در خانم‌ها شود. میزان بالای پرولاکتین تولید هورمون‌هایی که سبب تخمک‌گذاری می‌شود را مهار می‌کند. بهترین زمان آزمایش، صبح هنگام ۲ ساعت بعد از بیداری و بدون استرس می‌باشد و حداقل طی ۱۲ ساعت اخیر تماس جنسی و تحریک سینه اتفاق نیفتاده باشد.

DHEA-SO4:

این آزمایش برای ارزیابی عملکرد غده آدرنال برای کمک به تعیین علت بروز صفات مردی در زنان و یا بلوغ زودرس پسران و هنگامی که زن موی صورت و بدن اضافی (پرموئی)، آکنه، اختلالات قاعدگی دارد، درخواست می‌شود. DHEA-SO4 خصوصیات ثانویه جنسی مردانه را در بلوغ توسعه می‌دهد.

تستوسترون:

غده هیپوفیز میزان تستوسترون را در بدن کنترل می‌کند و در زنان در تخمدان‌ها تولید می‌شود و بر روی مغز، استخوان‌ها و حجم عضلات، میزان انرژی، بافت‌های تناسلی و عملکرد جنسی تأثیر می‌گذارد. در خانم‌ها میزان تستوسترون به دلایل زیر بررسی می‌شود:

بررسی علت به وجود آمدن علایم ثانویه مردانه در زنان مثل موی زاید، کلفت شدن صدا و بررسی علت عادت ماهیانه نامنظم. افزایش تستوسترون در خانم‌ها می‌تواند به علت PCOS و یا سرطان تخمدان باشد و کاهش آن می‌تواند به علت غیرفعال بودن غده هیپوفیز و یا کاهش عملکرد تخمدان باشد.

هورمون‌های تیروئیدی:

کم‌کاری و پرکاری تیروئید با وجود اینکه ضد هم هستند اما در عمل هر دو می‌تواند موجب ناتوانی زنان در تخمک‌گذاری و نازایی آنان شود. همچنین دو فاکتور خود ایمنی در تیروئید عبارتند از آنتی‌تیروگلوبولین آنتی‌بادی و آنتی میکروزمال آنتی بادی (Anti-TPO) می‌توانند مانع لقاح تخمک شوند.

ناتوانی جنسی در مردان:

ناتوانی جنسی طیف گسترده‌ای از مشکلات جنسی از جمله اختلال نعوظ و انزال زودرس و نداشتن میل جنسی و … را شامل می‌شود.

اساس ارزیابی ناتوانی جنسی در مردان، مشاهده بالینی توسط پزشک و همچنین انجام یکسری آزمایشات شامل اندازه‌گیری قند خون، بررسی هورمون‌های جنسی و‌آنالیز اسپرم می‌باشد.

قند خون:

با بررسی قند خون می‌توان به بیماری قند (دیابت) پی برد. بیماری قند ایجاد ضایعات عروقی و عصبی کرده و هجوم جریان خون به داخل آلت را در هنگام تقاضای جنسی مختل نموده و باعث ناتوانی جنسی می‌شود.

هورمون‌های جنسی:

 

FSH:

این هورمون به ساخت اسپرم کمک می‌کند. هورمون FSH در آقایان بر روی لوله‌های اسپرم‌ساز تأثیر می‌گذارد و باعث تحریک ساخته شدن اسپرم می‌شود.

LH:

این هورمون باعث تحریک تولید تستوسترون می‌شود که نقش مهمی در تولید اسپرم دارد. آزمایش LH جهت بررسی تعداد اسپرم در آقایان انجام می‌شود.

تستوسترون:

تستوسترون هورمون مردانه است که بر روی ویژگی‌های جنسی تأثیر می‌گذارد. این هورمون در زمان بلوغ افزایش می‌یابد و باعث کلفت شدن صدا و بزرگ شدن ماهیچه‌ها و رشد موی صورت و بدن و تولید اسپرم می‌شود.

آزمایش تستوسترون جهت بررسی ناباروری در مردان و ناتوانی جنسی و اختلال نعوظ انجام می‌شود و کاهش تستوسترون می‌تواند منجر به کاهش اسپرم شود.

پرولاکتین:

هورمون پرولاکتین باعث مهار ترشح تستوسترون می‌شود و در نتیجه با افزایش پرولاکتین در مردان میل جنسی کاهش پیدا می‌کندو و بر روی تولید اسپرم اثر می‌گذارد.

آزمایش آنالیز اسپرم (Semen Analysis):

ارزیابی مایع منی یکی از آزمایشاتی است که در تشخیص علت ناباروری و ناتوانی جنسی مردان به پزشک کمک می‌کند. در این آزمایش نه تنها تعداد اسپرم‌های موجود در مایع منی بلکه شکل آنها و تحرک آنها را نیز نشان می‌دهد.

نمونه باید در فاصله زمانی ۵-۲ روز پس از آخرین نزدیکی جمع‌آوری شود و نمونه باید در فاصله بسیار کوتاه (حداکثر ۱۵ دقیقه) مورد آزمایش قرار گیرد.

منبع; وب سایت آزمایشگاه پاتوبیولوژی دکتر خسروشاهی

اطلاعات بیشتر در رابطه با مشکلات جنسی را اینجا بخوانید

 

 

 

 

 

ارســال دیــدگــاه