پوکی استخوان وسلامت دهان و دندان

 

پوکی استخوان و سلامت دهان و دندان

پوکی استخوان وسلامت دهان و دندان

پوکی استخوان به عنوان یک مشکل عمده می تواند بر سلامت دهان و دندان افراد میانسال و مسن تر ظاهر شود .

این یک مشکل اجتماعی و اقتصادی است که با شناسایی اولیه از بیماران می توان کمک منحصر به فردی به اشخاص مستعد برای جلوگیری از پیشرفت بیماری نمود .

این بیماری با چند عوامل خطر در ارتباط است و افزایش شواهد نشان می دهند که ممکن است با شرایط بهداشت دهان و دندان مانند ارتباط پریودنتال ، کاهش تراکم استخوان فک ، ازدست دادن دندان ، عدم توانایی در نگهداری دندان مصنوعی مرتبط باشند .

زنان مبتلا به پوکی استخوان سه برابر بیشتر تجربه از دست دادن دندان را دارند .

از دست دادن سیستمیک تراکم استخوان در این بیماری از جمله این که از حفره دهان که یک سیستم میزبان است به طور فزاینده ای به نابودی عفونی بافت های پریودنتال حساس را فراهم می کند .

علاوه براثر پوکی استخوان دربهداشت دهان و دندان در زنان بالای پنجاه سالی که تحت درمان ارتودنسی قرار گرفته اند نگرانی عمده یک متخصص ارتودنسی نسبت درگیری فک پایین است که معمولا بیش از فک بالا تحت تاثیر قرار می گیرد و توجه خاصی را می طلبد.

پوکی استخوان و دندان پروتز

پوکی استخوان فک ، ناشی از پوکی استخوان ممکن است آنقدر شدید باشد که ایجاد پروتز کاربردی تبدیل به یک گزینه غیر ممکن شود .

بدون کمک از دندان مصنوعی جویدن انواع بسیاری از مواد غذایی ممکن نیست به همین خاطر بیماران مسن تر از کمبود شدید تغذیه رنج می برند .

علاوه براین اتصالات بد دندان مصنوعی می تواند به زخم های دهان و مشکلات دیگر منجر شود .

پوکی استخوان ممکن است به عنوان یک عامل خطر در شکست ایمپلنت نیز منجر شود.

پوکی استخوان و اختلالات گیجگاهی فکی

تشخیص زود هنگام و درمان ضد پوکی استخوان می تواند میزان تحلیل ریشه رامتوقف نماید.

عادات و شرایطی که باعث تحریک و توسعه از دست دادن استخوان در اسکلت می شود ممکن است با هماهنگی عملکردی از سیستم جونده مزاحم و در نتیجه امکان افزایش اختلالات گیجگاهی فکی شود.

شناسایی داروها در درمان ارتودنسی

این مهم است که زنان بالای پنجاه سال قبل از شروع درمان ارتودنسی نام داروهایی را که مصرف می کنند ، به اطلاع ارتودنتیست خود برسانند .

علت آن هم این است که برخی از داروها می تواند تصمیم گیری درمان را تحت تاثیر قرار دهد .

پیشرفت های اخیر وتحقیقات جدید در باره پوکی استخوان در زنان بالای پنجاه سال نشان داده اند که دلایل روشنی وجود دارد که می تواند آگاهی لازم را برای پیشگیری و جلوگیری از پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به آنها بدهد .

مطالعات نشان می دهند که آسیب پذیری زنان به شکستگی استخوان و پوکی استخوان بیشتر از مردان است.

در حال حاضر حدود ۲۰۰ ملیون زن از پوکی استخوان رنج می برند.

برآورد ها و مطالعات ثابت می کنند که حداقل یک نفر از هر سه زن که مسن تر از ۵۰ سال است با شکستگی استخوان ناشی از پوکی استخوان برخورد خواهد داشت.

سلامت استخوان ، پوکی استخوان و مصرف کلسیم

پوکی استخوان-مواد غذایی کلسیم دار

در چند سال گذشته یافته هایی متناقضی داشته ایم در مورد اثر بخشی مکمل های کلسیم ، به طور عمده برای پیشگیری از شکستگی و بهبود در سلامت استخوان نیازمند آمار و اطلاعات خاصی هستیم .

این گزارشات حاکی از آن است که در اثر مصرف مکمل های کلسیم خطر ابتلای فرد به بیماری های قلبی و حملات آن افزایش یافته است .

به تازگی یک محقق در مجله پزشکی انگلستان اعلام کرده که افراد مبتلا به بیماری های استخوان و پوکی استخوان می بایست مصرف کلسیم مورد نیاز روزانه خود را از مواد غذایی حاوی کلسیم تامین کند و از خوردن روزانه مکمل های کلسیم پرهیز نماید.

پوکی استخوان و اثرات آن بر سلامت دهان و دندان

اثرات مخرب پوکی استخوان سلامت دهان و دندان زنان را بیشتر از مردان به خطر می اندازد .

این اثر برای زنانی که ۵۰ سالگی را پشت سر گذاشته اند صادق است ، مگر آنکه آنها به طور منظم از یک درمان طراحی شده برای جایگزینی هورمون از دست رفته استفاده کنند .

همچنین لازم به ذکر است اگر در بین زنان بالای پنجاه سال افرادی وجود داشته باشند که هیچ دندان از دست رفته ای نداشته باشند یا از دندان مصنوعی استفاده نکنند ، اثرات پوکی استخوان هنوز هم می تواند سلامت دهان و دندان آنها را تحت تاثیر قرار بدهد .

مطالعات اخیر نشان داده اند که افراد مبتلا به این بیماری بیشتر می توانند درمعرض خطرنیاز به دندان مصنوعی قرار بگیرند .

تراکم پایین استخوان فک

پوکی استخوان می تواند تاثیر عمده ای دربخش استخوان حمایت کننده فک در زنان بالای پنجاه سال بگذارد .

مطالعات نشان می دهند که از دست دادن این استخوان به احتمال زیاد به علت از دست دادن دندان و عدم تحریک آن است .

تراکم پایین استخوان در فک که ناشی از پوکی استخوان است همچنین می تواند منجر به بروز مسائل دیگر شود .

به عنوان مثال زنان مبتلا به پوکی استخوان مشکلات مربوط به دندان مصنوعی بد ، اتصالات شل ، جراحی نامطلوب را نیز تجربه کرده اند .

بهترین راه برای رسیدگی به این مشکل این است که باید از به تاخیر انداختن درمان های دندانپزشکی اجتناب کرد و به طور منظم و در دوره های مشخص دندان ها توسط دندانپزشک ویزیت شوند .

بازدید دوره ای در رسیدگی به سلامت دهان و دندان با وجود ضعف استخوان بسیار ضروری است .

شیوه زندگی سالم در تقویت و حفظ سلامت استخوان ها نیز بسیار ضروری می باشد .

برخی علائم پوکی استخوان فک

-درد ، تورم و یا عفونت لثه یا فک
-لثه مجروح و یا به تازگی تحت درمانی که بهبود نمی یابد
-بی حسی یا احساس سنگینی در فک
-دندان شل

راهنمایی های موثر در بهینه سازی سلامت استخوان

-رژیم متعادل و دریافت کلسیم
-انجام فعالیت های بدنی منظم
-دریافت مقایر زیادی ویتامین D
-راه رفتن و دویدن
-کنترل وزن
-پرهیز از مصرف دخانیات و الکل

بیس فسفونات

بیس فسفونات ها دسته ای از داروها هستند که مانع از دست دادن توده استخوانی بدن می شوند و اغلب در استئوپروز یا پوکی استخوان بکار برده می شوند .

عملکرد بیس فسفونات ها بصورت مهار کردن فعالیت دسته ای از سلول ها به نام استئوکلاست است که در درون استخوان ها قرار داشته و وظیفه جذب مواد معدنی استخوان را به عهده دارد .

مصرف بیس فسفونات ها می تواند احتمال شکستگی مرضی استخوان را در مبتلایان به پوکی استخوان کاهش دهد.

قرار دادن ایمپلنت بلافاصله پس از خارج کردن دندان

در بیمارانی که دچار پوکی استخوان هستند این کار می تواند نتایج خوبی را در بر داشته باشد .

به طور معمول بیماران مبتلا به پوکی استخوان قدرت بدنی کمی دارند و توده ی استخوانی در آنها تحلیل رفته است .

درمان در این گروه از بیماران با استفاده از یک کلاس دارویی به نام بیس فسفوناتها می باشد .

این دارو دارای عوارض عمده ای بر استخوان های ضعیف است و باعث ایجاد عارضه ای در استخوان فک به نام استئونکروز فک مرتبط با بیس فسفونات می شود .

این عارضه در بیمارانی دیده شده است که به خاطر پوکی استخوان از بیس فسفوناتها در انواع خوراکی یا داخل وریدی استفاده می کنند .

دریک پژوهش محققان به بررسی عارضه جدی در استخوان فک بیماران مبتلا به پوکی استخوان که از داروهای بیس فسفوناتها استفاده می کردند و تاثیر آن بر نتایج ایمپلنت دندان پرداخته اند .

آنها دریافتند که قرار دادن ایمپلنت بلافاصله پس از کشیدن دندانها باقی مانده می تواند موجب کاهش دفعات جراحی و تسریع روند کلی و بهبود زود هنگام بیماران مبتلا به پوکی استخوان شود.

نتیجه

اثر پوکی استخوان در سلامت دهان و دندان به طور کلی باید به خوبی درک شود .

دندانپزشک یا ارتودنتیست می تواند ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی به عنوان یک توریست پیشتاز بیماران با پتانسیل برای پوکی استخوان خدمت کند.

آشنایی با عوامل خطر می تواند در شناسایی این افراد و کمک در تشخیص زود هنگام بسیار موثر واقع شود .

بسیاری از مطالعات انجام شده تا به امروز نشان می دهد که ارتباط تنگاتنگی بین پوکی استخوان و بهداشت دهان و دندان وجود دارد .

این مطالعات که توسط اندازه نمونه بسیار کوچک و عدم کنترل کافی از اثر عوامل مخدوش کننده مانند جنسیت ، مصرف هورمون ، سیگار کشیدن ، نژاد ، سن گرفتار شده وجود دارد .

این بررسی ها نشان داده است که استرس و پریشانی در زنان بالای پنجاه سال ، همچنین رژیم غذایی نامناسب ، کمی توده بدنی ، عدم تحرک و ورزش شانس ابتلا ء به پوکی استخوان را بالا می برد.

نقش کمبود استروژن در شروع و پیشرفت بیماری پریودنتال محدود شده است .

نتایج اکثر مطالعات انجام شده نشان می دهد که به احتمال زیاد بین عوامل یاد شده ارتباطی وجود دارد .

علاوه براین داده های علمی موجود نشان می دهد که بیماران مبتلا به پوکی استخوان که به دلیل خطر وقوع دربیس فسفونات ها نیاز به مراقبت ویژه در طول درمان دندان به ویژه در رابطه با ایمپلنت دندانی دارند .

مطالعات بیشتر مورد نیاز برای ارزیابی نقش پوکی استخوان در شرایط مختلف دهان و دندان برای تعیین پیامد های بالینی درمان پوکی استخوان بر سلامت دهان و برای روشن شدن اینکه معاینه ممکن است از ارزش برای غربالگری اولیه برای علائم پوکی استخوان باشد.

منبع; وب سایت دکتر درویش پور

اطلاعات بیشتر درمورد پوکی استخوان را اینجا بخوانید

 

 

 

ارســال دیــدگــاه