چگونه ارزش پول را به فرزندانمان بیاموزیم؟


43

روانشناسان تربیتی بر این عقیده اند که کودکان باید از سنین پایین آموزش مربوط به پول را دریافت کنند. اینکه پول چیست، چگونه باید آن را پس انداز کرد و چگونه باید آن را خرج نمود. آن ها اذعان می دارند که آموزش در سنین پایین موجب می شود کودکان ارتباط درستی با مقولات مربوط به پول ایجاد کنند. اولین قدم در آموزش به کودکان این است که به آن ها، با توجه به سطح فهمشان، تفاوت بین نیازها و خواسته ها را آموزش دهید. یک کودک باید بیاموزد که نیازهایی همچون غذا، جای خواب و مدرسه رفتن جزو حقوق اولیه و اصلی او محسوب می شوند که باید فورا تامین شونداما تامین خواسته هایی همچون داشتن اسباب بازی، رفتن به شهربازی و یا خرید تبلت را می توان به تعویق انداخت. از مواردبسیار مهم دیگری که کودکان حتما باید یاد بگیرنداین است که گاهی تامین فوریچیزی که می خواهند ممکن نیست. آن ها باید صبوری کردن و انتظار برای تامین خواسته ها را بیاموزند. یادگیری تاب آوری بسیار حیاتی و مهم است زیرا به کودکان کمک می کند بتوانند اهدافی برای خود برگزینند و برای رسیدن به آن ها تلاش کنند.232

بایدها و نبایدها در آموزش های مربوط به پول

 

  • از پول برای تنبیه کردن و تهدید کودک استفاده نکنید زیرا کودک اینطور می آموزد که پول ابزاری برای پاداش دادن و یا تنبیه کردن است.
  • به کودکان خود اجازه ندهید که زیرکانه شما را وادار کنند چیزی را که می خواهند برایشان مهیا کنید. به طور مثال، گاهی کودکان چنین جملاتی را بیان می کنند:” من تنها کسی در مدرسه هستم که تبلت ندارد، پس شما باید برای من بخرید”.
  • به وضوح در مورد پول با کودک خود صحبت کنید.برای آن ها توضیح دهید که چگونه پولی را که برای خوراکی، اسباب بازی و مدرسه ی فرزندتان خرج می کنید، بدست می آورید. به آن ها بگویید که خرج کردن پول بسیار آسان تر از پول در آوردن است.
  • مسئولیت هایی را به فرزند خود بدهید و در ازای آن ها به او پول بدهید. بدین ترتیب آن ها خواهند آموخت که چگونه کار کردن منجر به دریافت پول می شود.
  • به کودکان خود پول توجیبی بدهید. این را مدنظر قرار بدهید که قیمت چیزهایی که کودکان می خرند چند است و آن ها به چه مقدار پول نیاز دارند.
  • به کودکان پس انداز کردن را بیاموزید. به کودکان بر اساس سنی که دارند وبودجه ای که دارید پول توجیبی بدهید. برایشان قلکی بخرید و یا حسابی در بانک افتتاح کنید و بدین صورت پس انداز کردن را به آن ها یاد بدهید.
  • تفاوت بین پول نقد و کارت بانکی را برایشان شرح دهید. اگر کودک شما به اندازه ای بزرگ شده است که قدرت درک داشته باشد می توانید چگونگی استفاده از کارت های بانکی را به او یاد بدهید.
  • به کودکان توضیح دهید که چرا پس انداز و سرمایه گذاری برای آینده ی آن ها مهم است. به آن ها بگویید که پول را باید برای تحصیل کردن، آغاز یک حرفه و برای دوران بازنشستگی، پس انداز کرد.

 dr-f-k-web-cover

ارســال دیــدگــاه