ژنیکوماستی (بزرگی سینه آقایان)

ژنیکوماستی (بزرگی سینه آقایان)

ژنیکوماستی

ژنیکوماستی به پرولیفراسیون و بزرگ شدن نسج گلاندولار و استرومای پستان در جنس مذکر گفته میشود و میتواند در زمان نوزادی، نوجوانی و پیری به صورت فیزیولوژیک دیده شود.

علل ژنیکوماستی (بزرگی سینه مردان)

تا به امروز بیش از ۱۹ وضعیت بالینی و ۲۸ دارو با ژنیکوماستی گزارش شده است، که از این موارد، داروها عامل شایعتر عنوان شده اند. نگرانی اصلی در بزرگ شدن سینه در مردان ، تومورهای مخفی بیضه و یا غدد فوق کلیوی است که میتواند یک علت خطرناک و بالقوه قابل درمان در گروهی از این بیماران باشد.

داروهایی که باعث کوچک کردن سینه در مردان می شوند:

استروژنها، دیژیتال،کتوکنازول، شیمی درمانی،اسپیرونولاکتون، سیپروترون استات، فلوتامید، سایمیتیدین،هورمون رشد، مهارکننده های کلسیم ،دیازپام، ایزونیازید، متیل دوپا، امپرازول،ضد افسردگیهای سه حلقهای، هروئین و ماری جوآناو…

علائم ژنیکوماستی

بزرگی سینه مردان عموماً بصورت یک یافته بالینی مطرح میشود و معمولاً زمانی قابل تشخیص میشود که اندازه آن به بیش ازنیم سانتی متربرسد.

نکته مهم در معاینه بالینی افتراق بزرگی سینه مردان کاذب یا لیپوماستی از ژنیکوماستی واقعی است بطوریکه در ژنیکوماستی واقعی،پستان وجود داشته و نسج غده ای به صورت رشته هائی که از اطراف نیپل منشا گرفته اند، بدست میخورند همچنین آرئول(هاله پستان) ممکن است بزرگ یا برجسته باشد درد موضعی نیز در برخی موارد وجود دارد .

در معاینه باید بیمار به دقت از نظر صفات ثانویه جنسی، اندازه بیضه ها، وجود توده شکمی یا بیضوی، وجود ابهام جنسی شامل هیپوسپادیازیس، بررسی شود. توده یکطرفه، سفت، بدون درد و نامنظم مطرح کننده بدخیمی است. جهت افتراق ژنیکو ماستی واقعی از کاذب بهتر است بیمار به پشت بخوابد و دستهایش را زیر سرش قرار دهد و معاینه کننده پستان را بین دو انگشت شست و اشاره قرار داده و فشار دهد در لیپوماستی مقاومتی وجودندارد و دو انگشت به یکدیگر میرسند. ولی در ژنیکو ماستی حقیقی، بین دو انگشت، قوام بافتی سفت که نسبت به نیپل به صورت متقارن است جلب نظر میکند.

درمان ژنیکوماستی

چنانچه از روند زنانه شدن پستان مدت طولانی بگذرد(بیش از ۶تا۱۲ ماه) بافت گلاندولار اولیه توسط فیبروز و هیالینیزاسیون جایگزین میشود و در نتیجه حتی پس از رفع علت بیماری نیز ژنیکو ماستی بهبود نخواهد یافت. بنابراین درمان طبی زمانی بیشترین موفقیت را دارد که یا در شروع ژنیکوماستی باشد و یا برای پیشگیری از پیشرفت آن تجویز شود. روش درمان ژنیکو ماستی بستگی به علت، مدت و شدت ژنیکو ماستی و وجود یا فقدان حساسیت و درد دارد. بزرگی سینه مردان با شروع اخیر ( یعنی کمتر از ۶ ماه)اغلب خودبخود برگشت می کند ژنیکو ماستی بلوغ در ۹۰درصد موارد طی ۶ ماه تا ۲ سال برگشت میکند و تداوم آن پس از ۱۷ سالگی ناشایع است. بنابراین در خیلی از موارد تحت نظر گرفتن بیمار به تنهائی کافی است.

مواردیکه تحت نظر گرفتن بیمار برای کوچک کردن سینه مردان توصیه میشود:

۱- پس از قطع داروی عامل ژنیکو ماستی
۲-اصلاح بیماری زمینه ای مرتبط به ژنیکوماستی( از قبیل تیروتوکسیکوز، بیماری مزمن کلیوی، سوء تغذیه یا تومورها)
۳- ژنیکوماستی بلوغ با اندازه ۴ سانتیمتر یا کمتر که معمولاً فقط نیاز به اطمینان دادن به بیمار دارد.

موارد کاربرد درمان ژنیکو ماستی شامل:

بزرگی شدید پستان با اندازه بیشتر یا مساوی با ۶ سانتیمتر
درد یا حساس بودن به فشار حساسیت نیپل(نوک پستان) در تماس با پیراهن که در صورت شدت، باید درمان ژنیکو ماستی شروع شود .
اشکال در عملکرد اجتماعی بیمار
ژنیکو ماستی مداوم: ژنیکو ماستی بلوغ که تا انتهای بلوغ و پس از آن باقی میماند.
اشکال در هویت جنسی : در واقع ژنیکوماستی بلوغ در زمانی است که بیشترین زمان توجه فرد به خصوصیات فیزیکی خود است.
درمان به دو روش داروئی و جراحی است؛ بطوریکه درمان طبی ژنیکو ماستی در موارد غیر فیبروتیک(اوایل بیماری) و درمان جراحی در زمانیکه ژنیکوماستی به مرحله فیبروتیک رسیده ارجح خواهد بود. سه دسته داروئی با تجربه محدود برای درمان بزرگی سینه مردان استفاده شده که می توانند در مواردی به طور کامل موثر باشند و عموماً جلوی درد را می گیرند. در مورد رژیم درمانی ارجح اتفاق نظر وجود ندارد.

منبع: وب سایت دکتر دهقان منشادی

با پزشکان فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم سایت پزشکان ایران آشنا شوید.

ارســال دیــدگــاه