کودکان و دوستان خیالی

aks1

همه ی کودکان دوستانی خیالی برای خودشان دارند حتی آن دسته از کودکانی که خواهر و یا برادر دارند. این پرسش به ذهن بسیاری از والدین خطور می کند که آیا داشتن دوستانی خیالی نشانه ای از تنهایی و یا مشکلات اجتماعی در کودکان است؟

مطالعات نشان داده اند که عکس این مطلب درست می باشد. در مقاله ای عنوان شده است که بسیاری از پژوهشگران و والدین در طول تاریخ بر این باور بودند که داشتن دوستان خیالی برای کودکان بسیار ناپسند و آسیب رسان می باشد و در واقع نشانه ای از کمبود اجتماعی، چیرگی شیطان بر کودکان و یا بیماری های روانی است. پژوهشگران دانشگاه آلاباما کودکی را مورد بررسی قرار دادند که والدینش تصور می کردند دچار اسکیزوفرنی است اما نتیجه ای که حاصل شد حاکی از آن بود که این کودک سالم است و تنها دلیل چنین تصوری در والدینش این بود که او چندین دوست خیالی داشت. خوشبختانه، جای بسی خوشحالی است که امروزه پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که داشتن دوستان خیالی نه تنها امری عادی است بلکه می تواند به لحاظ روان شناختی بسیار کمک کننده هم باشد.

aks

چگونه دوستان خیالی به رشد کودک کمک می کنند؟

پژوهشگران بر این باورند که دوستان خیالی موجب تقویت و رشد خیال پردازی و تصویر سازی در کودکان می شوند.مطالعه ای که در سال ۲۰۰۴ انجام شد نشان داد که ۶۵ درصد از کودکان دوستانی خیالی برای خود دارند. کودکان سه ساله می توانند برای خود دوستانی خیالی بسازند و این کار بیشتر بین سنین سه تا ۸ سال در کودکان رواج دارد. البته داشتن دوست خیالی در نوجوانی و خیلی به ندرت در بزرگسالی هم دیده شده است.
تقویت خیال پردازی یکی از مزیت های داشتن دوستان خیالی است. دوستان خیالی همچنین موجب تقویت و رشد اجتماعی و زبانی در کودک می شوند. آن ها همچنین می توانند به کودکان کمک کنند تا با وقایع زندگی کنار بیایند و با مشکلات مقابله کنند. طی پژوهش هایی که انجام شد معلوم گشت که کودکانِ دارای دوستان خیالی، در مقایسه با کودکان هم سن و سالشان که دوستان خیالی ندارند، بهتر قادرند که نقطه نظرات دیگران را درک کنند. دلیل این مساله این است که درگیر شدن در رابطه با یک دوست خیالی نیازمند این است که کودک خودش را جای آن فرد خیالی بگذارد، نقطه نظرات او را در نظر بگیرد و برای واکنش به او به دنبال پاسخ باشد. همچنین، کودکانی که دوستانی را برای خود می سازند اغلب کمتر خجالتی اند و گنجینه ی لغات غنی تری دارند.
داشتن دوستان خیالی در کودکان طبیعی است و نشان دهنده ی سلامت آن ها می باشد. اگر کودکتان با شما در مورد دوست خیالی اش صحبت می کند، نگران نشوید. گاهی اوقات ممکن است کودکتان از شما بخواهید که در بازی آن ها مشارکت داشته باشید. حتما این کار را انجام دهید. هر چه شما حضور پررنگ تری در دنیای خیالی کودکتان داشته باشید می توانید ارتباط محکم تری با فرزندتان داشته باشید.

dr-f-k-web-cover

ارســال دیــدگــاه