گرفتن بیشترین سود از مکمل های آهن

تمام مکمل های آهن به یک شکل ساخته نمی شوند و تمام انواع کم خونی نیز نباید با آهن درمان شوند. پزشک بهترین درمانی را که برای شرایط خاص شما وجود دارد تجویز می کند.

معمولا بهترین حالت جذب مکمل های خوراکی آهن هنگام خالی بودن معده است. اما این داروها در این حالت می توانند موجب سوءهاضمه، درد شکم، تهوع و یبوست گردند. این مکمل ها همچنین می توانند با داروها و غذاهایی خاص تداخل نمایند. از این نکات جهت مصرف بی خطر و موثر پیروی نمایید:

• اگر دچار تهوع یا درد شکم می شوید، مکمل آهن را با غذا مصرف نمایید.
• اگر عوارض جانبی مقاومت نمودند، از پزشک خود تقاضای تبدیل فرم درمان را نمایید.
• قرص های آهن را با منبعی از ویتامین ث مثل آب پرتقال میل کنید. احتمالا ویتامین ث موجب افزایش جذب می شود.
• آهن را با چای مصرف نکنید. چای جذب آهن را می کاهد.
• اگر امکان دارد از مصرف داروهای پایین آورنده جذب آهن اجتناب کنید. این داروها شامل آنتی اسید، مسدودکنندگان اسید (مسدودکنندگان گیرنده H2)، مهارکنندگان پروتئین پمپ و تتراسایکلین هستند.

خطر آهن بیش از حد

زیادی هر چیز خوبی (در این مورد آهن)، می تواند خطرناک باشد. اگر از آهن مکمل استفاده می کنید مطمئن شوید که بیش از حد مصرف نمی کنید.

مکمل های آهن تنها زمانی مفید هستند که شما به آهنی بیش از آنچه رژیم غذاییتان تامین می کند احتیاج داشته باشید. اگر فکر می کنید که بدنتان به آهن مکمل نیاز دارد قبل از مصرف حتما این موضوع را با پزشکتان مطرح سازید زیرا تجمع بیش از حد آهن در بدن می تواند منجر به عوارض جدی تری از آنچه در کم خونی فقرآهن وجود دارد شود.

تجع بیش از حد آهن منجر به هموکروماترز می شود که میتواند به قلب یا کبد صدمه وارد نماید. آسیب به بیضه ها در اثر تجمع آهن می تواند منجر به ناتوانی جنسی و عقیمی گردد.

علاوه براین در صورتی که شما در اثر یک علت جدی مثل سرطان روده بزرگ خون ازدست بدهید و علت کم خونی شما این باشد، مصرف آهن می تواند مشکل را مخفی سازد و تشخیص را به تاخیر بیندازد. کم خونی فقر آهن یک شاهد تشخیصی مهم است که پزشک باید آن را بررسی نماید.

منبع: کتاب جامع سلامت خانواده، جلد دوم

ارســال دیــدگــاه