یادگیری زبان دوم

یادگیری زبان دوم

 

یکی از پرسش هایی که بسیاری از خانواده ها با آن رو برو هستند این است که سن مناسب برای شروع زبان آموزی چه هنگامی است.کودکی،نوجوانی و یا بزرگسالی؟

بهترین سن برای یادگیری یک زبان جدید چه سنی است؟

سال ها این عقیده رواج داشت که آموزش زبان خارجی به کودکان پیش دبستانی کار بیهوده ای است. اما مطالعات اخیر نشان می دهند که بهترین سن برای یادگیری زبان جدید سن ۳-۴ سالگی می باشد. در اینجا دلایلی مهم مبنی بر اینکه چرا کودکان باید در سن کم در معرض یادگیری زبان قرار گیرند مطرح می شوند.

o      یادگیری زبان در کودکی فرآیندی طبیعی می باشد.

بزرگسالان اغلب زبان را در محیط هایی غیر از محیط طبیعی یاد می گیرند. به طور مثال، آن ها شیوه ی صرف افعال زبان فرانسوی را حفظ می کنند اما زمانی که به فرانسه سفر می کنند فرانسوی صحبت کردن را کاری بسیار دشوار می بینند. زمانی که افراد همچون کودکان خود را از طریق بازی و کنجکاوی هایی که در مورد یادگیری نشان می دهند، غرق در یادگیری زبان می کنند می توانند به سرعت و به آسانی آن را فرا گیرند. بنابراین هر چه ما بیشتر به شیوه ی کودکان به زبان آموزی بپردازیم، موفق تر خواهیم بود. کودکان در طول شش ماه نخست زندگی ۷۰ صدا و تا سن چهار سالگی ۲۰۰۰ کلمه می آموزند.
این مساله نشان می دهد که آن ها به طور طبیعی یادگیرندگان زبان هستند.

o      سال های پیش از دبستان سال های بسیار مهمی هستند.

به گفته ی رونالد کوتولاک، نویسنده ی کتاب درون مغز، در سال های پیش از دبستان و مخصوصا در سه سال اول زندگی، مواردی همچون تفکر، زبان، تصور، گرایش ها و استعدادها پایه گذاری می شوند. این نکته نشان می دهد که استفاده از توانایی طبیعی کودک برای یادگیری در مهم ترین دوران زندگی، زمانیکه یادگیری زبان دوم به سادگی یادگیری زبان اول است، حائز اهمیت می باشد. دلیل این مساله این است که ۵۰ درصد توانایی یادگیری در سال های اولیه ی زندگی رشد می یابد. این بدین معناست که در طول سال های اولیه ی زندگی، دریچه های اصلی یادگیری در مغز کودکان شکل می گیرند. این دریچه ها شامل یادگیری از طریق دیدن، شنیدن، چشیدن، لمس کردن، بوییدن و انجام عمل می باشند. آنچه افراد در سال های بعدی زندگی فرا می گیرند بر مبنای اطلاعاتی قرار می گیرند که در طول سال های اولیه ی زندگی فرا گرفته اند.

o      مراحل رشد مغز

در طول دوران مختلف کودکی مناطق مختلف مغز رشد می کنند. مغز یک نوزاد ۸ ماهه تقریبا هزار تریلیون اتصالات دارد. از ۸ ماهگی به بعد اتصالات مغزی کودک کاهش می یابند مگر آنکه کودک در معرض تحریکات حواس مختلف قرار بگیرد.

 

o      تایید این مساله در مطالعات انجام شده

پژوهش هایی که در زمینه ی مغز انجام شده اند نشان می دهند که هر فردی با ۱۰۰ بیلیون سلول مغزی و ۲۰ هزار اتصالات مغزی متولد می شود. اینکه این اتصالات باقی بمانند و یا از بین بروند بستگی به این دارد که برای کودک محیط غنی فراهم شود یا خیر. محیط غنی به محیطی گفته می شودکه تحریکات حسی فراوانی را برای کودک به ارمغان بیاورد.

همچنین مطالعه بر روی مهاجران نشان می دهد که در مدارسی همچون مدارس سوئدکودکان سه ساله ی مهاجر می توانند به طور کامل به سه زبان صحبت کنند. دلیل این مساله این می تواند باشد که آن ها تحریکات حسی فراوانی دریافت می کنند و در قالب بازی به یادگیری زبان می پردازند.

در سراسر دنیا افرادی زندگی می کنند که قادر به صحبت به چندین زبان می باشند. در بین آن ها کودکانی وجود دارند که با وجود سن کم توانایی فوق العاده ای در یادگیری زبان نشان داده اند. از جمله ی آن ها می توان از مابو لوسو هشت ساله نام برد که علاوه بر انگلیسی می
تواند به فرانسوی، اسپانیایی، روسی، عربی، چینی ماندرین، ژاپنی و هاییتی صحبت کند، بنویسد و بخواند.

دکتر فرحناز کیان ارثی،روانشناس

ارســال دیــدگــاه