نوزادان و کودکان نوپا از دیدن تلویزیون اجتناب کنند

چرا باید نوزادان و کودکان نوپا از دیدن تلویزیون اجتناب کنند؟

والدین معمولا از شنیدن این مطلب تعجب می کنند که از نظر متخصصان اطفال، کودکان زیر۱۸ ماه نباید ازموبایل استفاده کنند یا تلویزیون تماشا کنند در حالیکه اکثرا این کار را می کنند.برآوردها نشان میدهد ۹۲.۲٪ از کودکان یک ساله از موبایل استفاده می کنند و این درحالیست که بعضی از آنها از چهار ماهگی شروع کرده اند.


توسعه اولیه مغز


بسیاری از والدین می گویند “اما بچه من آن را دوست دارد” نوزادان ممکن است به رنگهای روشن و حرکات روی صفحه نمایش خیره شوند اما مغز آنها قادر به احساس و درک معانی از این تصاویر نامانوس نیست.
در حدود ۱۸ ماهگی است که مغز کودک می تواند نشانه های روی صفحه نمایش را در دنیای واقعی معادلسازی و درک کند.
آنچه نوزادان و کودکان نوپا لازم است یاد بگیرند تعامل با اطرافیان آنها است.این بدان معنا نیست که آنها نباید با پدربزرگ و مادربزرگی که از آنها دور هستند چت کنند، اما وقتی آنها به یادگیری روزمره می پردازند، باید چیزهای اطراف را لمس کنند، تکان دهند ،پرتاب کنند، و بیشتر از همه چهره کسانی را که دوست دارند ببینید و صداهای آنها را بشنوند. برنامه ها می توانند به کودکان نوپا ضربه زدن و کشیدن روی یک صفحه آموزش دهند، اما مطالعات نشان می دهند که این مهارت ها منجر به یادگیری دنیای واقعی نمی شوند.


آسیب کجا اتفاق می افتد؟


مطمین باشید که نوزادان و کودکان نوپا از تماشای تلویزیون هیچ مفهومی دریافت نمی کنند، اما اگر به نظر می رسد آن را دوست دارند، باید نقاط آسیب را بررسی کرد.اگر شما از تلویزیون برای غذا دادن به آنها استفاده می کنید آیا برای آنها بهتر نیست که گرسنه بمانند؟ بله، تماشای تلویزیون بهتر از گرسنگی است، اما بدتر از تماشای تلویزیون نیست. شواهد معتبر نشان می دهد که تماشای تلویزیون یا استفاده از موبایل قبل از ۱۸ ماهگی اثرات منفی بر رشد مهارت کلامی،مهارت خواندن و حافظه کوتاه مدت کودکان دارد. همچنین منجر به مشکلاتی در خواب و تمرکز آنها می شود.
بر اساس این ضرب المثل که ” تو همان چیزی هستی که می خوری” پس مغزما آن چیزی است که تجربه می کنیم و سرگرمی های ویدئویی مانند مواد غذایی فاسد برای نوزادان و کودکان نوپا هستند.
مساله ما آن نیست که کودکان در حال تماشای تلویزیون چه کاری انجام می دهند بلکه دقیقا فعالیت هاییست که آنها انجام نمی دهند. به طور خاص، کودکان باید از تعامل با دیگران یاد بگیرند. در زمان ارتباط بین کودک نوپا و والدین، حالت چهره ، تن صدا و زبان بدن نه تنها بسیار زیبا است، بلکه آنقدر پیچیده است که محققان مجبور به ضبط ویدیویی این تعاملات و مشاهده دوباره آنها با دور آهسته شدند تا بتوانند همه آنچه اتفاق می افتد را بررسی کنند. هر زمانی یکی از طرفین در این مشاهدات یعنی کودک یا والدین، شروع به تماشای تلویزیون کند، ارتباط کاملا متوقف می شود.
یک کودک نو پا از کوبیدن ماهی تابه های روی زمین در زمانیکه مادر مشغول تهیه غذاست بسیار بیشتر می آموزد تا تماشای تلویزیون در مدت زمان مشابه و این تنها به علت ارتباط چشمی بین این دو است.
تنها روشن بودن تلویزیون، حتی اگر “هیچ کس آن را تماشا نمی کند،” منجر به تاخیردر مهارتهای کلامی کودک می شود. به طور معمول والدین حدود ۹۴۰ کلمه در ساعت با کودک نوپا صحبت می کند. که این رغم اگر تلویزیون روشن باشد به ۷۷۰ کلمه کاهش می یابد وکلمات کمتر به معنی یادگیری کمتر است.
کودکان نوپا یاد می گیرند تا زمان طولانی تری توجه داشته باشند و کودکان نوپا که بیشتر تلویزیون تماشا می کنند در ۷ سالگی دچار مشکلاتی در تمرکز و توجه طولانی مدت هستند. زیرا صحنه برنامه های تلوزیونی دائما در حال تغییر است، دائما جالب است و تقریبا هرگز کودک را مجبور به مقابله با مسایل خسته کننده تر نمی کند و دایما در حال جلب توجه کودک است.
بعد از ۲ سال، بسیاری از مسایل حداقل تا حدودی تغییر می کنند. در طول سالهای پیش دبستانی بعضی از کودکان مهارت های آموزشی تلویزیونی را یاد می گیرند. برنامه هایی با طراحی مناسب می تواند سواد آموزی، ریاضی، علم، حل مسئله و رفتار حرفه ای را به کودکان آموزش دهد.تلویزیون آموزشی باعث بزرگترین تغییر در کودکانی می شوند که در خانه حداقل تحریک عاطفی را دارند.


آنچه شما می توانید انجام دهید:


طبیعیتا بچه ها وقتی تلویزیون تماشا میکنند یا همراه والدین از برنامه های موبایل استفاده می کنند بیشتر یاد میگیرند. همه برنامه های آموزشی موبایل بچه ها را در ارتباط با مهارتی آموزش می دهند، اما آن دسته که برای یادگیری زبان و ریاضی طراحی شده اند مناسب ترند.
صرف نظر از محتوا، زمان سرگرمی الکترونیکی کودک خود را از سن ۱۸ ماهگی تا ۵ سالگی به مدت ۱ ساعت در روز درنظر بگیرید.
همچنین به خاطر داشته باشید تلویزیون هنوز تلویزیون است، چه شما در حال تماشای آن روی یک صفحه تلویزیون، تلفن همراه یا کامپیوتر باشید.

برای مطالعه مطالب بیشتر به سایت دکتر فرحناز کیان ارثی به آدرس زیر مراجعه فرمایید.

دکتر فرحناز کیان ارثی،روانشناس

ارســال دیــدگــاه