CIN1 چیست و چه راههای درمانی دارد؟

 

 

CIN1 چیست؟CIN1 چیست و چه راههای درمانی دارد؟

کولپوسکوپی یک روش تشخیص بیماری برای شناسایی سرطان دهانه رحم است. در این روش، پزشک با استفاده از دستگاه کولپوسکوپ (که مجهز به یک میکروسکوپ پیشرفته است)، سلولهای دهانه رحم را بررسی می کند. در ادامه چنانچه به مورد مشکوکی برخورد کرد، از آن نمونه گیری کرده و برای بررسی های بیشتر به آزمایشگاه می فرستد. در حقیقت کولپوسکوپی با دقتی بالای ۹۹ درصد می تواند سلولهای بدخیم و سرطانی را تشخیص دهد و از رشد و زیاد شدن آنها جلوگیری کند. حال آنکه درصد عملکرد صحیح روشهایی مثل پاپ اسمیر تنها ۶۰ درصد است.

پیشنهاد ما به شما خواندن مقاله هزینه کولپوسکوپی است. مقاله ای خوب و جامع در مورد کولپوسکوپی و هزینه انجام آن در تهران.

در این مقاله به نتایج کولپوسکوپی و راههای درمان آن می پردازیم.

منظور از CIN چیست؟

تغییراتی که در قسمت تی-زون یا ناحیه ترنس فورمیشن زون و دهانه رحم صورت می گیرد می تواند حالات مختلفی داشته باشد. در واقع دهانه رحم پیش از آنکه دچار سرطان های پیشرفته و مهاجم مثل سرطان دهانه رحم شود، دچار یک سری تغییرات و تحولات اولیه می شود که این تغییرات به نام CIN شناخته می شوند. CIN خلاصه کلمه Cervical intraepithelial neoplasia است که به معنای “رشد جدید سلولهای درونی بافت پوششی دهانه رحم” می باشد. این رشد غیرطبیعی سلولها بصورت پیش بدخیم هستند و در صورت پیگیری نکردن می توانند به سرطان دهانه رحم منجر شوند. CIN خودش چندین درجه ‌بندی دارد: CIN درجه یک، دو و CIN درجه سه.

CIN1 چیست؟

بر اساس آنکه چقدر از بافت دهانه رحم دچار این تغییرات سرطانی و پیش سرطانی شده باشد نوع CIN مشخص می شود. اگر یک ‌سوم سلولهای دهانه رحم درگیر شده باشند می‌گوییم فرد دچار CIN1 (CIN درجه یک) شده است.

چنانچه شما هم می خواهید با انواع CIN ها و راههای درمانی آنها آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله جواب آزمایش کولپوسکوپی در سایت خانم دکتر ذاکرین را مشاهده بفرمایید.

 

ارســال دیــدگــاه