دو گام تا نجات جان یک انسان

بسیار شنیده اید که عزیزی کنار همسر، فرزندان و دوستانش به دنبال درد سینه، یک طپش یا بدون هیچ علامتی یکباره دچار کلاپس و مرگ شده است.اطرافیان با بیقراری تنها شاهد مرگ بیمار بوده اند، یا فقط با اورژانس تماس برقرار کرده اند و منتظر تیم احیاء مانده اند و یا بیمار با ایست قلبی را سوار اتومبیل کرده و به مراکز درمانی یا بیمارستان برده اند.تقریبا تمامی این موارد بدلیل از دست رفتن زمان طلایی، در بیمارستان هم احیاء ناموفق داشتند و یا در صورت بازگشت قلب بیمار دچار کومای مغزی شده است.نحوه ساده احیاء قلبی که توسط انجمن قلب آمریکا به تازگی ارائه شده است در دو مرحله ساده است که هر کس می تواند در خانه و یا محیط کار برای بیمار دچار ایست قلبی تا رسیدن تیم اورژانس انجام دهد به این روش احیاء ( سی پی آر )، “احیاء فقط از طریق دست” هم گفته میشود.

روش Hands only CPR

در این روش نیاز به تنفس دهان به دهان نیست.

روش احیاء فقط با دست در دو مرحله انجام می شود.

پس از لطمینان از بیهوش شدن بیمار و عدم وجود نبض سریعاً بیمار ، روی سطح زمین به پشت خوابانده شود:

مرحله اول: تلفن به ۱۱۵(شماره تلفن اورژانس شهر خود) و اطلاع دادن ایست قلبی بیمار و ارائه آدرس

مرحله دوم: همانند شکل کلاف کردن پنجه های دست چپ یر پشت دست راست و قرار دادن کف دست راست بر قسمت وسط قفسه سینه و شروع ماساژ با دو ویژگی « سخت » و « سریع »، حدود ۱۰۰ تا  ۱۲۰ بار در دقیقه – مداوم – تا رسیدن تیم احیاء اورژانس.

 

جالب است بدانید این فرم احیاء ساده در مدارس آمریکا به دانش آموزان یاد داده میشود و منجر به نجات جان بسیاری از افراد توسط خانواده شان شده است.


آقای استیو و نوه اش لویس

آقای استیو بدنبال درد سینه کوتاهی در آشپزخانه، بر زمین می افتد نوه اش که آموزش این روش ساده را دیده بود با اطلاع به اورژانس و سپس شروع “عملیات احیاء فقط با دست” به مدت ۶ دقیقه تا رسیدن تیم احیاء اورژانس جان پدربزرگش را نجات می دهد.پدربزرگ با رسیدن به بیمارستان توسط متخصصین قلب و عروق بررسی و علت ایست قلبی انسداد رگ کرونر تشخیص داده و درمان می شود.

 

آقای گاوزمن و فرزندانش دانیل و جاناتان

آقای گاوزمن در صدد برگزاری هفتادمین جشن سالگرد تولدش بود در یک روز تعطیل به همراه پسر ۱۳ ساله و دختر۱۱ ساله اش بسوی کالیفرنیا با اتومبیل حرکت می کنند. ساعت ۹:۲۰ صبح در بزرگراه در حین رانندگی پدر دچار ایست قلبی میشود اتومبیل به سمت راست بزرگراه منحرف شده و به نحو معجزه آسایی در بین درختان متوقف میشود. بچه ها که آموزش این نوع احیاء ساده را دیده بودند پدر را از اتمبیل بیرون کشیده روی زمین می خوانند دانیل بلافاصله با مرکز اورژانس تماس گرفته و جاناتان احیا به روش فقط دو دست را شروع میکند ۱۰ دقیقه بعد تیم اورژانس بر بالین بیمار حاضر و احیاء پیشرفته شروع می شود و جان بیمار نجات می یابد.

خانم آیرن

هفتادوچهار ساله اهل کالیفرنیا دچار بیماری قلبی است آن روز احساس خوبی در سینه نداشت داران پسر ۲۰ ساله و یونیک دختر ۱۱ ساله اش در خانه حضور داشتند آیرن احساس سردی در قفسه سینه میکند و از بچه ها میخواهد برایش یک لیوان آب بیاورند قبل از رسیدن آب آیرن به زمین می افتد در آن زمان او نبض و تنفس نداشت بچه ها که آموزش احیاء را در مدرسه دیده بودند تا رسیدن اورژانس ماساژ سخت و تند را شروع میکنند، مادر نجات می یابد.

لازم است بدانید ۵۰% مرگ و میرهای ناشی از سکته های قلبی در یک ساعت اول و عمدتا در منزل، محل کار و خلاصه در محیط خارج از بیمارستان اتفاق می افتد!

“ارائه شده توسط انجمن قلب آمریکا”

 

ارســال دیــدگــاه